“I Federacija kriva za krizu u BiH“
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da mora biti pronađeno rešenje za trenutnu krizu u BiH koja nije vezana samo za referendum u Republici Srpskoj, nego i za funkcionisanje i drugih institucija u BiH i Federaciji BiH.
Tadić je istakao da nema određen datum sastanka sa visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inckom, te da ima samo nameru da razgovaraju o rešenju krize. Predsednik sRbije je, međutim, istakao da ne deli Inckovu ocenu da je stanje u BiH gore nego ranije.
"Ne slažem se sa tim, situacija je sada mnogo bolja, mada i sam ponekad ne razumem zašto institucije u BiH ne mogu brže da resavaju probleme i izazove sa kojima se suočavaju", rekao je Tadić.
On je rekao da vidi da se u BiH ubrzavaju politički procesi, i da u ovom trenutku uzima u obzir mnoge informacije među kojima su i informacije koji će političari iz međunarodne zajednice doći u BiH i kada.
Prema njegovim rečimam, Srbija podržava sve inicijative koje dolaze iz BiH s ciljem da se reše problemi i aktuelna politička kriza ali i poštuje teritorijalni integritet susedne zemlje i ne želi da se meša u njena unutrašnja pitanja.
Tadić je dodao da je u stalnom kontaktu sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, kao i sa predstavnicima Federacije BiH i institucija BiH.
EU ponavlja da je protiv referednuma
Vršilac dužnosti šefa delegacije EU u BiH Renco Davidi ponovio je da EU ne podržava raspisivanje referenduma u RS.
Davidi je rekao da nije informisan o mogućoj poseti BiH visoke predstavnice EU za inostrane poslove i bezbednost Ketrin Ešton, ali da se dijalog sa zvaničnicima BiH vodi i da su u okviru tog dijaloga BiH posetili i visoki zvaničnik EU Miroslav Lajčak, te generalni direktor Evropske komisije za proširenje Stefano Sanino.
''Svi su oni dolazili u posetu BiH s ciljem ubrzavanja rešavanja pitanja poput formiranja vlasti na državnom nivou, kao i refrenduma. Kao što znate, EU smatra da referendum nije prihvatljiv'', rekao je Davidi novinarima u Banjaluci.
SAD spremaju sankcije za Dodika
Sarajevski list "Dnevni avaz", pozivajući se na izvore, piše da su SAD spremne da predsednika Dodika i njegove saradnike stave na "crnu listu" uz zamrzavanje pokretne i nepokretne imovine, zabranu izdavanja viza, "ali i druge mere koje se mogu razmatrati".
List podseća da je zamenica stalnog predstavnika SAD pri UN Rozmari di Karlo, pre dva dana na sednici Saveta bezbednosti UN kazala da SAD u potpunosti podržavaju visokog predstavnika Valentina Incka u aktivnostima kojima će odgovoriti na rastuću krizu u BiH.
"Incko ima našu punu podršku u koracima koje će poduzeti kako bi osigurao poštovanje Dejtonskog sporazuma, ali i branio i očuvao suverenitet i teritorijalni integritet BiH. SAD u u procesu razmatranja vlastitih mera kako bismo podržali Dejton i institucije države BiH, ako to bude potrebno", rekla je Di Karlo.
O čemu je zapravo sporni referendum
Građani RS će se na referendumu izjasniti o tome "da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH i njihovu neustavnu verifikaciju u Parlamentarnoj skupštini BiH".
Odluka parlamenta Srpske o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH objavljena je 27. aprila u ''Službenom glasniku RS'' i time stupila na snagu. Referendum bi trebalo da bude održan u prvoj sedmici po isteku 45 dana od dana stupanja na snagu odluke. |