"Amerika kriva za 'Oluju' koliko i Hrvatska"
Da Amerika nije to što jeste penzionisani američki generali bi možda bili izvedni na sud zajedno sa hrvatskim generalima osuđenim za operaciju "Oluja", ovako oni ostaju bogati a generali Gotovina i Markač idu u zatvor na 24 i 18 godina, ocenio je bivši američki ambasador Den Simpson.
U autorskom komentaru za "Pitsburg Post-Gazet", Simpson objašnjava pozadinu podrške Klintonove administracije Hrvatskoj i događaje koji su prethodili proterivanju Srba iz Krajine i ocenjuje da je "teško reći da li je Amerikancima danas išta bolje zbog ishoda koji su proizveli doprinevši uspehu hrvatskih vojnih snaga", prenose beogradski mediji.
On podseća da za podršku snagama Franje Tuđmana, koji bi, po njemu, "bio podjednako loš kao Milošević da su im pozicije bile obrnute i da je Tuđman imao na raspolaganju Jugoslovensku armiju", nije bila zadužena neka zvanična agencija američke vlade već podugovarač, odnosno privatna kompanija pod nazivom "Militari Profešonal Risorses Inc" (MPRI).
To je Vašingtonu delovalo "politički ispravnije", i ujedno olakšavalo administraciji da izbegne mešanje Kongresa, objašnjava Simpson, koji je kao američki diplomata svojevremeno službovao u BiH.
"MPRI je bio sastavljen od penzionisanih američkih vojnih funkcionera, koji su bili spremni za malo avanture i da zarade koji dolar, a ujedno imali bliske veze sa američkim vojnim kapacitetima i snabdevačima oružja. Hrvatima su bili potrebni obuka i oružje, američki oficiri su tražili interesantan i unosan posao", navodi Simpson.
Zahvaljujući američkoj vojnoj veštini planiranja i opremi, nove hrvatske oružane snage su ubrzo počele da dobijaju bitke protiv Srba, dok je američka vlada zahvaljujući MPRI mogla da se distancira od bilo kakvih zlodela u koja su se upuštale hrvatske snage, iznosi se u tekstu, pod naslovom "Balkan: Gde duhovi šetaju".