I Nemci su znali za ''Oluju''
Za plan hrvatskog predsednika Franje Tuđmana i njegovih saradnika u vezi sa "Olujom" znali su, osim SAD, i u Nemačkoj, o čemu svedoči pismo koje je 28. jula 1995. godine tadašnji član Bundestaga, kasnije visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc-Šiling uputio nemačkom kancelaru Helmutu Kolu o dogovoru postignutom u Splitu i kasnijim akcijama američkih kolega, navodi "Fokus".
"S obzirom na politički vrlo osetljivu situaciju Hrvatske, vojne akcije smeju jedino imati za cilj pomoć Bihaću, a ne, na primer, u Hrvatskoj vraćanje Krajine koju drže Srbi. Pod ovim smo uslovima ponudili da im pomognemo, da pridobijemo Hrvate za pomoć. Razgovarao sam više puta s Ministarstvom spoljnih poslova i s odgovornim u Stejt departmentu", napisao je Švarc-Šiling u pismu Kolu.
Udruženi zločinački poduhvat koji je iznedrio vojno-policijsku akciju "Oluja" osmišljen je uz puni blagoslov međunarodne zajednice, tako da bi odgovornost za zločine počinjene na teritoriji nekadašnje Republike Srpske Krajine i u zapadnokrajiškim opštinama na teritoriji Republike Srpske, odnosno BiH, podjednako trebalo da snose i
Francusko i američko (ne)prijateljstvo
Hrvatskoj vojsci (HV) u pripremi "Oluje" mnogo su pomogli francuski i američki vojni stručnjaci, izjavio je penzionisani pukovnik HV i poslanik Socijaldemokratske partije Ante Kotromanović. |
vlade onih zemalja koje su dale prećutnu saglasnost hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu da "očisti" Hrvatsku i deo vojnih aktivnosti preusmeri na susednu BiH, prenosi list.
Švarc-Šiling je indirektno priznao da je podsticao Hrvatsku da vojno interveniše u BiH i da su Amerikanci odmah poslali demarš Tuđmanu, u kojem se naglašava da se u operaciji "Bihać" moraju suzdržati, ali da, istovremeno, SAD nezvanično šalju pozitivan signal na akciju.
Da je Amerika igrala dvostruku igru svedoči i izjava Švarc-Šilinga u pismu Kolu u kojoj on nakon američkog demarša konstatuje da je za njega gorko saznanje da u Vašingtonu imaju više razumevanja i pouzdanja u njega nego u Bonu.
Švarc-Šiling u pismu, obaveštava Kola da su Tuđman, predsedavajući Predsedništva BiH Alija Izetbegović, predsednik Vlade BiH Haris Silajdžić i predsednik FBiH Krešimir Zubak postigli dogovor o zajedničkoj vojnoj akciji na području Bihaća.