Hrvatska lobira za Gotovinu i Markača
Hrvatska premijerka Jadranka Kosor rekla je da je Vlada Hrvatske već počela "snažnu diplomatsku aktivnost" na planu uključivanja kao "prijatelj suda" u drugostepeni sudski postupak hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, koji su u petak osuđeni pred Haškim tribunalom na 24 i 18 godina zatvora.
Kosorova je na konferenciji za novinare u Zagrebu, nakon sastanka sa predstavnicima ratnih udruženja, rekla da je studija Akademije pravnih nauka "Teorija zajedničkog zločinačkog poduhvata i međunarodno krivično pravo - izazovi i kontroverze" već upućena stranim ambasadama.
Ona je ponovila da je kvalifikacija Haškog suda o udruženom zločinačkom poduhvatu tokom akcije "Oluja" potpuno neprihvatljiva i najavila da će se sledeće sedmice ponovo sastati sa novoosnovanom radnom grupom ratnih veterana i ministara da bi razmotrili na osnovu pravne analize što bi se još moglo učiniti u tom pogledu.
"Dogovorili smo se da treba da radimo zajedno i kao vlada dobili podršku u okončanju pregovora za ulazak u EU, jedinom putu kojim Hrvatska treba da ide", rekla je Kosorova.
Svi predstavnici ratnih veterana pozvali su na jedinstvo i zajedništvo, kao i aktivno učešće u pronalaženju pravnih rešenja za rušenje kvalifikacije haškog suda o udruženom zločinačkom poduhvatu i oslobađanje Gotovine i Markača u drugostepenom postupku.
Predsednik hrvatskog Udruženja udovica iz proteklog rata Neda Balog najavila je da će udruženja zatražiti odgovornost lica koja su svojim svedočenjem i dostavom različitih dokumenata i materijala pridoneli takvoj pravnoj kvalifikaciji. Ne želeći da navede na koga misli, Balogova je rekla da će o tome više reći nakon konsultacija sa članstvom.
Savetnik Kosorove, penzionisani general Damir Krstičević rekao je da advokatski timovi treba da analiziraju šta se dogodilo i šta je moguće učiniti da bi se pomoglo Gotovini i Markaču koji, kako je rekao, ne smeju biti ostavljeni jer nisu vodili privatni rat.
Sastanku zatvorenom za javnost prisustvovali su i predsednik Akademije pravnih nauka Željko Horvatić, ministri Dražen Bošnjaković, Davor Božinović, Tomislav Karamarko, Tomislav Ivić i Branko Bačić, te general Ivan Čermak, koga je Haški sud juče oslobodio odgovornosti po svim tačkama optužnice za zločine počinjene nad srpskim civilima u "Oluji" 1995. godine.