"Vučurević ima konzularnu zaštitu BiH"
Zamenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić kaže da ratni gradonačelnik Trebinja Božidar Vučurević, koji se nalazi u ekstradicionom zatvoru u Šapcu, ima svu konzularnu zaštitu i zaštitu BiH u skladu sa bečkim konvencijama.
"Ponašanje predstavnika Republike Srpske u slučaju 'Vučurević' se zaista prati i mogu reći da je ono bilo u skladu sa bečkim konvencijama, a to želim da naglasim zbog javnosti u BiH, a posebno u RS, koja povlači paralelu između ponašanja bošnjačkih predstavnika u slučajevima 'Ganić i Divjak' i predstavnika RS u slučaju 'Vučurević', kazala je Trišić-Babić.
Vučurević je uhapšen u Srbiji po poternici Hrvatske, zbog ratnog zlocina počinjenog pri granatiranju Dubrovnika tokom rata.
Ona je rekla da su predstavnici mnogih ambasada i ambasadori u Sarajevu rekli da su u slučajevima "Ganić i Divjak" kršene bečke konvencije i "zaisigurno danas-sutra, kad-tad, pravda će doći na svoje".
Zamenca ministra inostranih poslova BiH rekla je, gostujući u programu banjalučke Alternativne televizije, da će se o ponašanju ministra inostranih poslova BiH Svena Alkalaja, kao i ambasadora BiH u Londonu pre godinu dana (slučaj Ganić) i nedavno ambasadora BiH u Beču (slučaj Divjak) u tim situacijama zasigurno još razgovarati, a visoke instance će voditi pojedinačne slučajeve, jer tu ima elemenata krivične odgovornosti.
"To je bila klasična zloupotreba institucija, države i javnog budžeta. Ako je nekome stalo, bilo međunarodnoj zajednici, bilo Sarajevu, da BiH zaista bude država, punopravna članica EU i da uđe u NATO, onda će se o ovakvim slučajevima morati razgovarati, jer u slučajevima 'Ganić i Divjak' imamo klasični istup mimo sistema i institucija", rekla je Trišić-Babić.
Ona je navela da je sasvim jasna stvar da predstavnici politike u Sarajevu samo i isključivo brinu za interese bošnjačkog naroda, što je najgore protiv svih i uporno u ime BiH.
"Njih apsolutno ne interesuju predstavnici drugih naroda u BiH. To je nešto zbog čega se, između ostalog, i ne može da formira vlast, niti će moći još dugo da se formira, jer dok se takva ponašanja ne raščiste, nema ni BiH", rekla je ona.
Što se tiče zahteva za Divjakovo izručenje koje još nije dostavljeno austrijskim pravosudnim institucijama, ona je rekla da je zahtev očigledno stopiran i da je reč o situaciji identičnoj kao u slučaju "Ganić".
"MIP na čelu sa Alkalajem ne bavi se poslovima kojim bi trebalo da se bavi, već se stavio u ulogu pravosudne institucije i odlučuje da li će nešto uraditi ili ne", smatra Trišić-Babić.
Prema njenim rečima, uloga MIP u ovim slučajevima je jasna.
"Mi smo tu bili poštari i naše je bilo samo da zahtev za izručenje moramo uručiti bez uvida u taj dokument, da ne znamo ni šta tu piše. Čak ni ambasador s tim ne treba da ima bilo šta", kaže ona.