Licemeran zahtev Tužilaštva BiH: Orića traže da ga oslobode
Zahtev Tužilaštva BiH da Švajcarci izruče Nasera Orića Bosni i Hercegovini nije ništa drugo nego pokušaj spasavanja bivšeg srebreničkog bošnjačkog komandanta od mogućeg izručenja u Srbiju. U pitanju je već viđen scenario koji je uspešno primenjen i u slučajevima Ejupa Ganića i Jovana Divjaka.
Podsetimo, Tužilaštvo BiH traži da se Orić izruči u BiH i smatra da bi izručenje u Srbiju "ugrozilo procesuiranje predmeta koji se vodi pred pravosuđem BiH".
- U ovom predmetu, pokrenutom 2006, Naser Orić je ispitan 2008. po zahtevu Okružnog tužilaštva Bijeljina, a predmet je 2009. godine, odlukom Suda BiH, preuzet u nadležnost Tužilaštva BiH i Suda BiH. Budući da je reč o osobi koja je državljanin BiH i koja je dostupna pravosuđu, u ovom predmetu nije traženo određivanje pritvora - saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Ne bi ništa bilo sporno da Tužilaštvo BiH radi svoj posao i da predmet "Orić" već devet godina ne skuplja prašinu u fiokama Tužilaštva BiH. Podsećanja radi, "slučaj Orić" je bukvalno otet bijeljinskom tužilaštvu, a nakon što se to dogodilo, ništa se nije pomerilo.
Pročitajte još:
* Tužilaštvo BiH: Mi smo protiv Orićevog izručenja Srbiji!
* "Srbija za Orića tražila ekstradicioni pritvor"
* "Koji to majčin sud traži da Srbija odustane od izručenja Orića?"
Sagovornik "Vesti" iz tužilaštva u Bijeljini potvrdio je da je njihova istraga bila usmerena prema događajima u kojima je Orić lično učestvovao i koji se tiču komandne odgovornosti, a upravo to je i predmet istrage srpskog tužilaštva.
Međutim, ono što je licemerno u celoj priči jeste zahtev Tužilaštva BiH. Kada su hapšeni Ejup Ganić i Jovan Divjak, vezano za masakr u Dobrovoljačkoj ulici, jedan od argumenata kojim je BiH osporavala pravo da oni budu izručeni Srbiji, bila je istraga koja se vodila u Tužilaštvu BiH. Ganić je uhapšen 2010. u Londonu, a Divjak 2011. u Austriji i obojica su na kraju bez problema stigli u BiH, a već početkom 2012. godine, Tužilaštvo BiH je saopštilo da se istraga u slučaju "Dobrovoljačka" - obustavlja.
- Nemam nikakvu dilemu da će se to dogoditi i u slučaju Nasera Orića - reči su našeg izvora.
Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, istakao je da se Tužilaštvo BiH otvoreno stavilo na stranu ratnog zločinca Nasera Orića.
- Na ovaj način zloupotrebljava se institucija Tužilaštva BiH sa jedinom namerom, a to je da predmet "Orić" završi u fioci, odnosno da se ne procesuira pred Tužilaštvom za ratne zločine Srbije i ne bude zadovoljena pravda - rekao je Kojić.
Privodili decu zbog grafita
Policija u Skelanima u ponedeljak je privela nekoliko srpskih dečaka na informativni razgovor zbog grafita "Smrt Naseru Oriću", koji je osvanuo na napuštenoj bošnjačkoj kući u ovom mestu, potvrdio je Milomir Trifunović, potpredsednik lokalne Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Srebrenica. On je rekao da je to privođenje uznemirio Srbe, posebno jer se bliži dan sećanja na sve žrtve koje su stradale od snaga pod Orićevom komandom.