Hrvati u BiH moraju da imaju svoju državu
Ustavna i konstitutivna ravnopravnost hrvatskog naroda znači da oni u BiH treba da imaju svoju teritoriju i vladu, kao i da mogu da vode svoju ekonomsku, kulturnu i medijsku politiku, zaključeno je u Banjaluci.
Na trodnevnom naučnom skupu pod nazivom "Hrvati u BiH danas" zaključeno je da se političko uređenje BiH mora zasnivati na teritorijalnoj, političkoj, ekonomskoj i kulturnoj ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda i da Hrvatima ne odgovara unitarna BiH.
"Na skupu je konstatovano da se Hrvati u BiH nalaze u izuzetno neravnopravnom položaju u odnosu na druga dva konstitutivna naroda", rekao je jedan od organizatora skupa, potpredsednik Republike Srpske (RS) Emil Vlajki.
Prema njegovim rečima, dejtonska struktura BiH - tri naroda u dva entiteta, štetna je za hrvatski narod, zbog čega svaka ustavna promena mora da rešava taj segment Dejtonskog sporazuma u korist Hrvata.
"Budućnost BiH mora biti građanska i evropska, ali se građanska emancipacija ne može ostvariti ukoliko se ne ostvari nacionalna emancipacija Hrvata u istoj zemlji", kazao je Vlajki.
On je naveo da je na skupu upozoreno da zadržavanje protektorata nad BiH, kao i institucije visokog predstavnika i "bonskih ovlašćenja" znatno otežava rešavanje svih suštinskih pitanja u zemlji, razvoj demokratije i evropsku budućnost BiH.
Potpredsednik RS je dodao da su učesnici skupa konstatovali da je izuzetno korisno približavanje nacionalnih lidera sa liderima susednih država, kao i da je to jedan od bitnih preduslova za rešavanje hrvatskog pitanja u BiH.
Naučni skup "Hrvati u BiH danas" organizovao je Kabinet potpredsednika RS Emila Vlajkija u saradnji sa banjalučkim Univerzitetom i Kulturnim centrom Banski dvor. O položaju Hrvata u BiH govorilo je 35 naučnih i javnih radnika iz BiH, Srbije, Hrvatske, Nemačke i Švajcarske.