"Makedonija se raspada na bugarski i kosovski deo"
Nije isključeno da Makedonija uskoro postane sledeća arena slovensko-albanskog sukoba, piše ruski dnevnik "Pravda". Prema rečima ruskog balkanologa moguće je da će Makedonija biti podeljena između Bugarske i Kosova.
Ruski istoričar balkanista Vladimir Putjanin rekao je da nije isključeno da u budućnosti teritorija Makedonije bude podeljena između Bugarske i samoproglašene države Kosovo, a Makedonci postanu nacionalna manjina u ovim zemljama, prenose bugarski mediji.
''Važnu ulogu u očuvanju nezavisnosti mogla bi da odigra Srbija, ali joj složena ekonomska i politička situacija ne dozvoljava da bude faktor stabilnosti na Balkanu", smatra Putjanin.
Ruski ekspert je rekao da Makedonija nastavlja borbu za nezavisnost i suverenitet i sada, iako je izašla iz Jugoslavije pre 20 godina.
"To što Grčka neće da prizna naziv Makedonija i međunacionalna netrpeljivost stavljaju pod znak pitanja postojanje ove države. Sve to dozvoljava da se govori o veštačkom karakteru te balkanske države, formirane posle Drugog svetskog rata kao bivša jugoslovenska republika", izjavio je Putjanin.
Tokom 2001. godine potpisan je Ohridski sporazum na osnovu kojeg je u oblastima u kojima živi više od 20 odsto albanskog stanovništva njihov jezik dobio status zvaničnog. Albanski političari ušli su u Vladu Makedonije i, faktički, radilo se o federalizaciji Makedonije.
To međutim, nije umirilo albanske nacionaliste. Nastavili su sa pritiscima na lokalnu vlast i 2005. godine dobili su pravo da istaknu albansku zastavu tamo gde su Albanci u većini. Neki albanski političari ističu da albanske oblasti u Makedoniji treba da se pripoje Kosovu i Metohiji, a zatim, eventualno i Albaniji.