Merkelova i Makron planiraju da stvore evropsko "čudovište"
Nemačka i Francuska imaju plan da spoje "Simens" i "Alstom" i naprave novog železničkog giganta, međutim, ta ideja ne dopada se baš svima u EU.
EU ima oštru knjigu pravila koja postaje ozbiljna muka za nemačku kancelarku Angelu Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji žele da naprave železnički ekvivalent kompaniji "Erbas".
Neprijateljski stav Evropske komisije prema njihovoj želji pokazuje duboku podelu u srcu EU. S jedne strane se nalaze protekcionistički nastrojeni lideri koji žele bolju odbranu od Kine i njenog opasnog ekonomskog širenja na Stari kontinent, a sa druge strane su ekonomski liberalniji zvaničnici koji se bave pitanjima trgovine i konkurencije, koji ne vole koncept "industrijskih šampiona".
Merkelova je pozvala Brisel da ne dozvoli da njegova pravila o konkurentnosti, koja se fokusiraju na to da li će spajanje naštetiti evropskom tržištu, stanu na put stvaranju industrijskog teškaša koji bi mogao da se bori sa konkurencijom iz Azije.
Pročitajte još:
* Merkel: Oni koji misle da mogu sami su unapred izgubljeni
* Makron i Merkel u replici vagona gde je potpisano primirje
* Da li Makron podriva EU i NATO time što je okrenuo leđa Trampu?
Francuski ministar finansija je prošle nedelje izjavio da bi regulatori iz Brisela trebalo da omoguće dogovor o spajanju „Simensa“ i "Alstoma".
On je rekao da su Evropi potrebne kompanije koje mogu da budu rivali kineskom "železničkom čudovištu" CRRC.
- Ovde se ne radi samo o ekonomiji. To spajanje treba videti kao venčanje Francuske i Nemačke u periodu gde postoji dosta pretnji po evropsku ujedinjenost. Da li je protekcionizam pokušaj da se unapredi performans naše industrije na međunarodnom tržištu? - rekao je Floran Laroš, profesor ekonomije sa Univerziteta u Lionu za "Politiko".
Najveći problem za Pariz i Berlin je taj što evropska komesarka za konkurenciju Margaret Vestager u ovom spajanju vidi opasnost od toga da će se dramatično smanjiti broj proizvođača od kojih evropske železničke mreže mogu da kupuju vozove i opremu.
Osim toga, ona smatra i da je velike kompanije mnogo teže kontrolisati u političkom smislu i da bi one mogle da iskoriste dominantan položaj na tržištu u toj meri da njihovi klijenti na kraju ne budu zadovoljni.
Nedostatak konkurencije bi na kraju doveo do manje inovativnosti i viših cena za putnike i prevoz tereta.
Vestagerova sumnja da bi jedna ogromna železnička kompanija u Evropi takođe bila i manje kompetitivna na globalnom nivou.
- Šampioni koji su potrebni Evropi nisu razmaženi favoriti koji su oslobođeni potrebe da se takmiče u okvirima same Evrope - rekla je ona.
Dva izvora su za "Politiko" navela da je u njenom odeljenju donet preliminaran zaključak da je spajanje "Alstoma" i "Simensa" "nekompatibilno" sa unutrašnjim tržištem.
Inače, Margaret Vestager je postala poznata kao osoba koja je na kolena bacila brojne industrijske i tehnološke gigante poput "Epla" i "Gugla" zbog njihovog nepoštovanja konkurencije.