Promene u Rimu brinu i Beograd
Italija će dobiti populističku vladu i to već uteruje strah u kosti EU, ali i investitorima širom kontinenta. Savez antisistemskog Pokreta pet zvezda i nacionalističke Lige uživa ogromnu podršku, ali su njihovi predlozi toliko radikalni da niko ne bi smeo ravnodušno da posmatra stvari. Ima li tu Srbija razliku za brigu?
Italija je od prošle godine pojedinačno najveći investitor u Srbiji sa 2,5 milijardi evra direktnih investicija i pretekla je na prvom mestu Austriju. Zbog toga Srbija s posebnom pažnjom treba da prati stanje na Apeninskom poluostrvu, gde je ekonomska situacija kritična. Italija je prezadužena i zajmovi prevazilaze 132 odsto bruto nacionalnog dohotka.
Njene banke su krhke i nesposobne da finansiraju privatni sektor koliko je potrebno za neki jači privredni i rast zaposlenosti, a kako je reč o trećoj najvećoj članici evrozone, jasno je da je Italija novi problem čitave Evrope i to daleko veći nego što je to Grčka bila 2015. godine.
Šta god da se desi sa Italijom, za Srbiju je od vitalnog značaja sudbina Fijata koji je u partnerskom poslu oko fabrike u Kragujevcu. Taj ugovor ističe prvim danom 2019. godine i veliko je pitanje hoće li biti novog, da li će i sa koliko novca Srbija subvencionisati nastavak rada te fabrike koja zapošljava direktno nekoliko hiljada radnika, a posredno kroz kooperante i višestruko više. Srbija bi trebalo da se priseti ekonomske krize u Grčkoj 2015. i da se treba pribojava crnog scenarija, smatra Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja.
Struktura italijanskih investicija u Srbiji
62,5 % tekstilna industrija
16,6 % auto industrija
8,3 % industrija nametašja i prerada drveta
4,2 % farmaceutska industrija
4,2 % industrija stakla
- Grčka kriza se pre tri godine nije previše prenela na Srbiju, ali je imala uticaja jer je primorala grčke banke da prodaju kapital. Italija je sasvim druga priča. Uz Nemačku je ta zemlja najvažniji trgovinski partner Srbije. Tačno je da su italijanske banke u Italiji u problemu, kao i da u Srbiji one posluju po srpskim zakonima i kontrolom Narodne banke. Trgovina je puno važnija jer nam iz Italije stižu investicije, a u tu zemlju puno i izvozimo. Trgovina je osetljiva i svaka kriza u Italiji će se jako osetiti u i čitavoj EU i u Srbiji - kaže Kovačević.
Italijanske kompanije zapošljavaju u Srbiji više od 22.000 radnika. Osim Fijata tu banke Inteza i Unikredit, Delta đenerali, Konfekcioni Andrea, Dajtek, Geoks, Lames grupa i drugi. Ukupno posluje oko 400 italijanskih preduzeća u Srbiji, a 80 odsto svega što proizvedu namenjeno je izvozu u EU. S druge strane, Srbija godišnje u Italiju izveze robu od bezmalo milijardu evra i taj iznos iz godine u godinu raste.
Balkan im važan
U Italiji se čekaju se potezi nove vlade, koja kaže da je Balkan i za nju važan, pa je u koalicionom sporazumu upravo taj region označen kao skup država od vitalnog značaja. Koaliciona vlada je obećala bajke. Niže poreze i niži prag odlaska u penziju, veću naplatu poreza i 60 milijardi evra ulaganja države u privredu. Kako tih para u sistemu nema, Italija bi se okrenula novom zaduživanju i procena je da bi javni dug za kratko vreme prešao 150 odsto bdp. Italija ima problem s čeličanom Taranto koja je u dubiozi i sa Alitalijom koja je praktično u bankrotu i opstaje samo zahvaljujući kreditima banaka koje država garantuje.o se italijanski finansijski i ekonomski sistem slomi, grčka kriza će izgledati kao laka prehlada.