Kakva je to država koja moli Boga za rast BDP-a!?
"Predlog budžeta za 2018. godinu je uravnotežen, deficit je minimalan i konačno trošimo onoliko koliko zarađujemo", ocenio je za N1 predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović, koji pritom upozorava na nizak rast BDP-a, niske javne investicije, kao i nedostatak reformi javnog sektora i poreske politike.
Korupcija nas guši
Novinar Miša Brkić je saglasan da je minimalni deficit svetla tačka u predlogu budžeta, i da je "dobra vrsta otrežnjenja" da ne možemo da trošimo ono što ne zarađujemo. "Druga stvar je kako se to zarađeno preraspodeljuje - nevidljivom rukom tržišta ili nevidljivom rukom države", ističe on.
Petrović posebnu pažnju posvećuje projekciji rasta BDP-a od 3,5 odsto u budžetu za 2018. Iako je projektovana stopa značajno viša u odnosu na tekuću godinu, profesor Petrović upozorava da je taj rast i dalje nizak.
Na usporen rast BDP-a, objašnjava Petrović, utiču određeni privremeni faktori, poput poplava 2014, ovogodišnje suše ili lošeg poslovanja EPS-a, ali čak i kada se ti privremeni faktori sklone u stranu, privreda Srbije raste u proseku za tri odsto godišnje, dok uporedive zemlje Centralne i Istočne Evrope rastu po godišnjoj stopi od četiri do pet odsto.
- Osnovni razlog što Srbija slabo raste je to što slabo investira, tek 18 odsto BDP-a, dok uporedive zemlje investiraju od 22 do 25 odsto. Za njih je neophodan privredni ambijent, mi smo popravili svoje mesto vezano za makroekonomsku stabilnost, ali tamo gde smo ostali na istom i lošijem nivou su vladavina prava, poštovanje ugovora, korupcija - to guši mala i srednja preduzeća da bi više investirala - upozorava predsednik Fiskalnog saveta.
Brkić kaže da Srbija ukoliko zaista želi da bude lider u regionu, mora da se ugleda na "azijske tigrove", koji su na početku svog razvoja imali daleko veće stope rasta nego Srbija.
- Ako hoćemo visoke stope rasta, onda mi moramo da dignemo lestvicu dosta visoko - na 10 odsto! Možda je to utopija, ali to bi pokazalo spremnost Srbije da se zaista razvija. Svakog leta mi moramo da gledamo u nebo i molimo Boga da joj BDP poraste zbog kiše, da ne bude suše, grada...Kakva je to država koja ne može da ne zavisi od Boga 50 godina - upitao je on.