Državne kompanije bez kupca moraju u stečaj: Gubitaši idu pod led
Posle gotovo tri decenije od početka tranzicije u Srbiji, privatizacija društevnih preduzeća nije okončana, a čak 161 preduzeće u kojima je zaposleno 52.000 radnika čeka novog gazdu. Izuzev zemunske Galenike, nijedno preduzeće nema državnu zaštitu od prinudne naplate, tako da im ukoliko ne nađu kupca sledi stečaj.
Među firmama koje ne mogu da nađu vlasnika nalazi se i 11 strateških preduzeća među kojima su Petrohemija, Jumko, Politika, Industrija kablova Jagodina, PKB, Resavica, Trajal, FAP. Zasad se jedino pregovori vode za prodaju RTB Bor i Ikarbus sa Kinezima, ali prodaja nije ni blizu.
Predstavnici Svetske banke, ali i članovi Fiskalnog saveta ističu da pitanje društvenih preduzeća koja su i svačija i ničija moraju da se reše što pre jer su omča oko vrata i državi i poreskim obveznicima.
Miroslav Prokopijević, ekonomista, za "Vesti" kaže da postojanje takvih firmi pokazuje da deo tranzicije nije obavljen iz demagoških i socijalnih razloga.
- Potpuno je iracionalno da firme koje decenijama prave gubitke uopšte postoje. To pitanje mora da se reši jer država da bi izdržavala gubitaše dodatno oprezuje firme koje zdravo posluju. To je veliki problem za privredu - kaže Prokopijević.
Prema njegovoj oceni, to bi bilo olakšanje i za radnike, za koje se ne zna ni da li primaju zarade, a red je i da mašine koje se decenijama ne koriste "idu u staro gvožđe".
Uhapšen direktor Resavice
Direktor rudnika Resavica Stevan Dželetović uhapšen je u sredu. Resavica zapošljava 4.000 radnika i u njenom sastavu je devet rudnika. Stevan Dželatović februara 2015. godine postavljen je za vršioca dužnosti direktora tog javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja.
Svakako da je među 11 preduzeća najskuplja nevolja RTB Bor, a novoizabrani srpski predsednik Aleksandar Vučić nedavno je obelodanio šta je glavni problem pregovora sa kineskom kompanijom CNCT.
Naime, gigant iz Bora duguje čak 1,1 milijardu evra, a ne treba ni spominjati da su pride potrebne i investicije.
Kako za naš list ističe Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, reč je o socijalnoj katastrofi.
- U svakom slučaju, suviše dugo se čekalo sa završetkom tranzicije. Veliki deo ovih preduzeća je mogao da bude prodat davno, ali nije postajao plan niti strategija svih vlada u poslednjih deceniju ili dve - ističe Savić.
Ona priznaje da nije optimista i smatra da će čak 90 odsto preduzeća koje traži gazdu završiti u stečaju.
- Država će za RTB Bor naći kakvo-takvo rešenje, jedan deo FAP-a će biti preimenovan u Namensku i proizvodiće za vojsku, a realne šanse da nađe kupca ima PKB korporacija. Ostali će u stečaj, pa će se na tržištu rada naći desetine hiljada radnika - kaže naša sagovornica.
Novi socijalni slučajevi
- Najveći broj radnika koji će ostati bez posla su ljudi stariji od 50 godina. Oni nisu ni za nove poslove, ali ni za penziju. Dobiće otpremnine za šest meseci i nakon toga dobar deo njih će postati socijalni slučajevi - kaže Ranka Savić.
Ona je svesna da je finansiranje gubitaša veliki problem za zdrava preduzeća jer im se dodaju nameti, ali smatra da je država mogla i morala učiniti više za posrnule firme.
- Na desetine miliona se izdvaja za subvencije stranim investitorima, pa valjda se nešto moglo učinuti i za naše radnike - kaže sindikalna liderka.
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da se pitanje društvenih firmi koje još nisu privatizovane mora rešiti što pre jer je na delu prevelik teret za nejaka plaća srpske privrede, ali priznaje da je kupca teško naći za prezadužene firme.