Erikson izabrao Srbiju za lansiranje novog projekta
Za lansiranje novog tehnološkog rešenja nazvanog CBIO, koje podrazumeva tarifiranje u realnom vremenu, kompanija Erikson izabrala je Srbiju. Direktor Eriksona za Srbiju Antonio Pasarela kaže da Srbija ima dobre stručnjake u ICT industriji i da je je ocenjena kao tržište pogodno da lansira nove trendove u region.
Za "N1" direktor Eriksona je govorio o promenama koje donosi digitalizacija i o poslovnom okruženju u Srbiji.
Erikson je već 20 godina u Srbiji, a od ove godine donosi novo rešenje u oblasti telekomunikacija, platformu CBIO. Šta to donosi korisnicima?
- To je rešenje koje omogućava mobilnim operaterima da u osnovi pojednostave naplatu usluga, odnosno naplatu u realnom vremenu. To je velika promena i za korisnike. Zahvaljujući tom rešenju, operateri lansiraju nove usluge u mnogo kraćem periodu i mogu da ih kombinuju. Tako, na primer, dobijate jedinstven račun za mobilnu i fiksnu telefoniju, internet i kablovski tv program - navodi Pasarela.
Analize su pokazale da će do 2020. godine 70 odsto sadržaja ljudi gledati na mobilnim uređajima. To ne znači da će TV program nestati, nego će biti intergrisan u novi sistem i možemo videti da medijske kompanije kupuju operateri, to je jedan novi "eko sistem", u kojem će oni raditi zajedno i ponuduti zajednički proizvod.
Pročitajte još:
* Vučić: Nisam srećan, ali Telekom se ne prodaje!
* “Smanjenje plata nije dobro rešenje“
Na pitanje da li proces digitalizacije znači i da će, kako govore neka istraživanja, u narednih pet godina 50 odsto radnih mesta biti izgubljeno i da li postoji strategija za rešenje tog problema, Pasarela kaže da tu ne možemo da govorimo o strategiji, a ono o čemu možemo da razgovaramo jeste koji će poslovi nestati, a koja su to nova zanimanja koja će ih zameniti.
- Pogledajte šta se danas događa. Nastale su dve velike kompanije - Uber i Airbnb. Prva je zamenila taksi službu, a da nije imala nijedno vozilo, preko druge nalazite smeštaj svugde u svetu, a da firma nije vlasnik nijedne jedine sobe. Nove tehnolgije, internet stvari, 5G, cloud tehnologija, sve će to stvoriti nova radna mesta, nove poslove, a u istoriju poslati one kojima su zamena aplikacije - kaže on.
Da li to znači da moramo svoja znanja da menjamo onoliko brzo koliko se menja i tehnologija?
- Mislim da tempo promena kakav vidimo danas nikada pre nije zabeležen. Svako od nas mora da ima u sebi preduzetnički duh, u smislu toga da moramo stalno da učimo i usavršavamo se -rekao je on.
U Srbiji ste 10 godina, kako biste ocenili uslove za poslovanje u ovom trenutku?
- Brojne su promene, u poslednje vreme povećane su strane investicije, za strane kompanije sada je mnogo bezbednije ulaganje u Srbiji, u smislu da postoiji regulatorni okvir. Verujem ipak da još dosta posla mora da se uradi, sa institucijama, da se omogući mladima da uđu u biznis, nađu posao. Mislim i da usvajanje evoprskih propisa treba da bude brže.