Telekom izdvojio 200 miliona evra za investicije
Direktor Telekoma Srbije Predrag Ćulibrk izjavio je u sredu da je ta kompanija planirala da ove godine investira 200 miliona evra. On je na okruglom stolu nedeljnika NIN u Privrednoj komori Srbije rekao da je pitanje kako će država obezbediti dobijanje svih dozvola da bi ti planovi za investicije mogli da se realizuju.
Ćulibrk je naveo i da je Telekom za liberalizaciju i regulaciju tržišta u Srbiji, ali da kada je u pitanju prenosivost brojeva u fiksnoj telefoniji ima nasleđen problem složene, heterogene mreže.
"Ne radi se o tome da li Telekom Srbije hoće ili neće da pripremi mrežu za prenosivost broja. Telekom Srbije će to da uradi, ali su potrebni vreme i ogromna sredstva iz budžeta za ovu godinu", istakao je Ćulibrk.
On je dodao da se prilikom određivanja rokova za uvođenje prenosivosti brojeva u fiksnoj telefoniji potcenilo i zanemarilo stanje fiksne mreže Telekoma Srbije, koja u svojim segmentima nije došla na nivo da jednostavno može da pruži tu vrstu usluge.
Martins: Otvarajte tržišteZamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adrijano Martins je kao posebno značajne oblasti na kojima Srbija mora raditi u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) naveo dalje otvaranje tržišta i omogućavanje prenosa broja u fiksnoj telefoniji. On je kazao da će to voditi fer pleju i razvoju konkurencije koja je značajna u toj oblasti. Martins je istakao i da Srbija treba da uradi sve da završi proces digitalizacije televizije, podsetivši da joj je Evropa za to donirala oko 10,5 miliona evra. |
"Već danas radimo na pripremi mreže i novi rok koji je definisan nešto je što je za nas prihvatljivo i garantujemo da ćemo do tog roka da obezbedimo ovu vrstu usluga", dodao je Ćulibrk.
Prema predlogu Repuličke agencije za elektronske komunikacije (Ratel), zadržavanje broja pri promeni operatera u fiksnoj telefoniji biće moguće od aprila 2014. godine, umesto od decembra 2012.
Generalni direktor Telenora Uve Fredhajm je kazao da je ta kompanija za šest godine poslovanja na srpskom tržištu investirala oko 300 miliona evra, od čega u 2012. godini 25 miliona evra.
Kada je reč fiksnoj telefoniji, Fredhajm je rekao da je Telenor u tu oblast uložio 10 miliona evra, istakavši da je potrebno poštovati regulativu koja se odnosi na prenosivost broja.
On je dodao da je značajno da se primeni "tehnološka neutralnost" kada se budu delile frekvencija koje će biti oslobođenje nakon prelaska na digitalno emitovanje televizijskog signala. To znači, dodao je Fredhajm, da se podela frekvencija bude usmerena u razvoj mobilnog širokopojasnog interneta, i koja treba da doprinese uvođenju 4G, odnosno LTE tehnologije.
Finansijski direktor Vip mobajl Andreas Graf je naveo da u Srbiji ima dosta prostora za razvoj IT kompanija, ali preduzetnici treba da isporuče operatorima servise koji su im potrebni.
Graf je kazao i da je u Srbiji jedan od problema mnoštvo parafiskalnih nameta, kao i podnošenje sertifikata usklađenosti svaki put kada operator plasira novi uređaj na tržište.