"Turski tok" - još jedan poraz SAD
Pokušaji Zapada da sruše "Turski tok" nisu dali rezultata. Moskva i Ankara su ove nedelje postigle istorijski dogovor o izgradnji tog gasovoda. To je, međutim, pokrenulo i pitanja ko tim projektom dobija, a ko gubi. Odgovor je jednostavan, izgradnja je korisna za sve strane - Rusiju, Tursku i Evropsku uniju; gubitnik je Ukrajina, a poražene su SAD, piše "Sputnjik".
Rusi će ovim gasovodom dobiti novi kanal prodaje, Turci će trajno rešiti energetske probleme i dobiće šansu da steknu reputaciju pouzdanog energetskog partnera na regionalnom i međunarodnom nivou, a Evropljani bi mogli da dobiju još više ruskog gasa i stabilniju isporuku.
Kada je reč o EU, tamo postoje dve struje - jedna koja podržava "Turski tok", druga koja se protivi. U Moskvi ističu da su strahovanja Evropljana da bi "Turski tok" mogao da napravi nepotrebnu konkurenciju "Severnom toku 2" neosnovana.
- To su potpuno dva različita ciljna tržišta, i naravno da će obim isporuka preko "Severnog toka 2" biti znatno veći, jer on predviđa izgradnju dve linije gasovoda s ukupnim kapacitetom od 55 milijardi kubnih metara gasa iz Rusije do Nemačke preko Baltičkog mora, dok "Turski tok" podrazumeva izgradnju dva podvodna kraka u Crnom moru, ukupnog kapaciteta nešto većeg od 30 milijardi kubinih metara gasa godišnje. Prvi krak bio bi namenjen turskim korisnicima, dok bi se drugim gas dopremao u južnu Evropu - izjavio je šef "Gasproma" Aleksej Miler.
Ruski i evropski eksperti ocenjuju da je međuvladin sporazum Rusije i Turske o realizaciji ovog projekta još jedan poraz SAD u međunarodnoj areni. Vašington je na sve načine pokušavao da spreči realizaciju ovog projekta, ali u tome na kraju nije uspeo i sada je geopolitički i ekonomski poražen.
Kao prvo, "Turski tok" ruši ekonomske planove Vašingtona da prodajom gasa iz škriljaca konkuriše Rusima na evropskom tržištu. Drugo, SAD ostaju "kratkih rukava" i kada je reč o Ukrajini, teritoriji na kojoj je Beloj kući bilo lakše da drži pod kontrolom ruske gasovode.
U Kijevu već uveliko računaju koliko će izgubiti zbog "Turskog toka" - spominje se brojka od najmanje 15 milijardi kubnih metara gasa godišnje, koliko je namenjeno Turcima.
Međutim, eksperti ističu da bi ovaj gasovod mogao da omogući Rusiji da u potpunosti odustane od tranzita gasa kroz Ukrajinu. Kada se, u tom slučaju, sve zbroji, ukrajinska ekonomija bi mogla da pretrpi ozbiljan udarac.