"Srbija nema nikakve koristi od Turskog toka"
Ruska kompanija Gazprom objavila je početak radova na izgradnji gasovoda Turski tok između Rusije i Turske koji bi trebalo i da snabdeva Evropsku uniju gasom, i koji je simboličan projekat pomirenja između Moskve i Ankare.
Srbija nema pare da sama izgradi gasovod
Izgradnja gasovoda Turski tok počela je u Crnom moru, blizu obala Rusije, saopštio je Gazprom. Realizacija projekta se odvija po planu i turski i evropski potrošači imaće do kraja 2019. novu sigurnu rutu za uvoz ruskog gasa, naveo je generalni direktor Gasproma Aleksej Miler.
Projekat je predstavljen javnosti krajem 2014. godine, u jeku ukrajinske krize, istovremeno kada je Rusija odustala od projekta gasovoda Južni tok koji je trebalo da ide preko Crnog mora, Bugarske i Srbije, a koji je blokirala Evropska unija.
Analitičarka Jelica Putniković kaže da se za sada ne može očekivati da gas Turskim tokom stigne i do Srbije.
- Za sada se polažu cevi za prvi krak gasovoda Turski tok koji će snabdevati samo Tursku prirodnim gasom iz Rusije. Dogovoreno je između Moskve i Ankare da se grade dve te cevi. Jedna bi trebalo da ide do turske obale, zatim gasovodom do jednog gasnog skladišta na grčkoj granici i odatle potencijalno može taj gas da ide u neke evropske zemlje - objašnjava Putniković.
Dodaje, međutim, da je problem što nema gasovoda kojim bi taj gas stigao u Evropu.
- Tek se grade neke gasne konekcije između Grčke i Bugarske. U startu kada je Rusija odustala od Južnog toka koji je trebalo da ide do Bugarske obale Crnog mora pa odatle preko Srbije u Evropu, tada je bila priča da se Turski tok kao jedna vrsta alternative gradi zapravo od Grčke, preko Makedonije i Srbije do Mađarske. Međutim krenula je politička kriza u Makedoniji, ekonomska kriza u Grčkoj, a Srbija je zemlja koja nema finansijska sredstva da sama izgradi gasovod - ističe ova analitičarka.