"Banke provizijama pljačkaju građane"
Banke su smanjile kamate na kredite, ali su povećale provizije i naknade, tako da i dalje onima koji nisu prešli na elektronsko plaćanje izbijaju novac iz džepa, tvrde ekonomisti.
Ako je neko, na primer, napravio malo veći račun za mobilni telefon i on iznosi recimo 6.500 dinara, pri plaćanju računa, u zavisnosti od banke u kojoj se plaća, potrošiće dodatnih 32,5 dinara (0,5 odsto vrednosti ), kod drugih 65 dinara (1 odsto od vrednosti), a kod nekih 80, 120 ili 150 dinara (minimalna provizija).
Provizija se u slučajevima podizanja novca sa "tuđeg" bankomata kreće u Srbiji od 100 do nekoliko stotina dinara, u zavisnosti od toga koliki iznos se uzima. Na uzorku od 10 vodećih banaka u Srbiji provizije iznose od jedan do tri odsto, dok su minimalni iznosi provizije od 95 do čak 300 dinara.
Zbog toga su u prva tri meseca ove godine, samo na provizijama platnog prometa, banke inkasirale 24,2 miliona evra. U zavisnosti od toga u koju banku građani uđu, plaćanje jednog računa koštaće ih od 45 do 150 dinara.
"To znači da ćemo za sedam računa, koliko minimum svakog meseca plaća jedno domaćinstvo, u nekoj banci platiti čak 1.050 dinara na ime provizija. Ako biste preko, recimo, te iste banke nastavili da izmirujete svoje obaveze prema javnim komunalnim preduzećima, to bi vas za godinu dana koštalo više od 12.600 dinara", objašnjavaju ekonomisti.
Provizija se ne naplaćuje za račune "Infostana", a najjeftinije je plaćanje računa u pošti, gde se za svaku uplatu do 3.500 građanima uzima 35 dinara.
Za račune do 600.000 dinara zaračunava se provizija od jedan odsto od iznosa uplate, a za sve iznad toga "Pošta" ima fiksnu tarifu od 6.000 dinara.