"Kada je rublja pozitivna, radi čitava Srbija"
Srpskim proizvođačima poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Ruska federacija je veoma unosno i važno tržište, na kojem vide veliki potencijal za proširenje izvoza. Generalni direktor industrije mesa "Topola" iz Bačke Topole Vukoje Muhadinović, čija je kompanija već deseta godina prisutna na ruskom trzištu, ističe da se izvoz u poslednje dve godine značajno povećao, posebno zbog sankcija EU.
On je preneo da je "Topola" izvozila široku paletu svojih proizvoda, od smrznutog mesa, konzerviranih proizvoda, do trajnih proizvoda.
- Problem je, međutim, što većina proizvoda ne može da tranzitira kroz EU, tako da je smrznuto meso moralo da ide preko luke Bar u Sankt Petersburg, i put do tamo traje između 25 i 30 dana - ukazao je Muhadinović.
Pročitajte još:
* Nemce hvata strah: Izvoz u Rusiju pada na najniže grane
On je dodao da je isporuka avionom, koja je daleko brža, veoma skupa.
- Oscilacija rublje predstavlja, takođe, problem. Kada je rublja pozitivna čitava Srbija radi, kada devalvira ne radi niko - podvukao je on.
Muhadinović je istakao da je srpska mesna industrija jaka, da ima dobre i kvalitetne proizvode i da joj nije cilj da se takmiči sa domaćim proizvođačima na ruskom trzištu, već se i pre sankcija takmičila sa sa najjačim evropskim proizvođačima i tu smo cenovno i u kvalitetu u rangu sa njima.
- Imamo mesta na ruskom tržištu. Ali nam je potrebno vremena i prilagođavanja, kao i povećanje stočnog fonda da bi mogli biti ozbiljan takmac na takvom tržištu - podvukao je on.
Muhadinović ističe da je "Topola", koja je projektovana još za vreme bivše Jugoslavije sa ciljem da snabdeva najveća tržišta, ograničena faktorom sirovina, to jest stoke.
- Plasman "Topole" na trzište Rusije je bio prošle godine 5 miliona evra. Količincki je bio isti kao 2014. godine, oko 4.000 tona, ali je cena problem. U polutkama je cena bila evro niža nego 2014., tako da smo količinski odradili isto, ali finansijski je bilo manje - kazao je on.
Od razgovora sa ruskim firmama, koje su u toku u Privrednoj komori Srbije, on očekuje pronalaženje novih kupaca, kako bi "Topola" imala stabilan plasman, jer postoje, kako je objasnio, meseci kada izvozi 1.000 tona, a nekim ništa, te je zelja da se ostvari planski plasman robe.
Može li Srbija da zameni EU?
Na pitanje da li srpski proizvođači mogu da zauzmu mesto evropskih posle sankcije Muhadinović je kazao da je Srbija dosta mala da bi mogla nekog ozbiljnije da ugrozi.
- Neki podaci govore u prilog tome da je iz EU ukupno robe i mesa u vrendosti od milijardu i 200 miliona evra, a mi ne možemo ni deset odsto te vrednosti da postignemo. Možemo da zauzmemo jedan mali deo koji ne bi smetao EU - uveren je on.