EU kažnjava Srbiju što ne uvodi sankcije Rusiji
S obzirom da je Evropska komisija izbrisala Srbiju iz svojih gasnih planova, iako je član Evropske energetske zajednice, Srbija je prinuđena da i dalje traži alternativna rešenja. EU forsira vezu Bugarske i Rumunije, a to je zapravo packa zato što Srbija nije uvela sankcije Rusiji.
Evropska unija već godinama priča o tome da bi sve zemlje morale da se umreže kako bi mogle jedne drugima da pozajmljuju gas, ali je opštepoznata stvar da Brisel insistira na tome da se napravi gasna konekcija između Srbije i Bugarske.
Jelica Putniković, urednica "Balkan magazina", kaže za "Sputnjik" da trenutno u Bugarskoj nema gasa koji bi Srbija mogla da povuče. Beograd je u neravnopravnom položaju, jer je Brisel Bugarima dao novac i za tu gasnu konekciju i za gasnu konekciju između Bugarske i Grčke.
- Mi treba sami da finansiramo gradnju tog gasovoda. Naši političari stalno ističu da će Srbija izgraditi tu konekciju. Međutim, mislim da ne treba žuriti, jer dok se ne odluči da se bilo koji gasovod iz Grčke i Bugarske gradi na severu, mi nemamo potrebu da se povezujemo sa Bugarima - kaže Putniković.
Ona smatra da je Srbija Evropskoj komisiji u suštini nebitna i koliko god se Beograd trudio da udovolji svim Briselskim klauzulama u zakonima, neće ih zadovoljiti. Iako je Srbija prva potpisnica Energetske zajednice Jugoistočne Evrope, izuzeta je čak i iz priče o gasnoj umreženosti. Jednostavno, tu se očigledno forsira veza Bugarske i Rumunije, i mislim da je to malo jedna packa zbog toga što Srbija nije uvela sankcije Rusiji, kaže Putniković.
Evropa "guši" neposlušne
Zamenik direktora Instituta za nacionalnu energetiku Aleksandar Frolov kaže da evropske vlasti rade na stvaranju jedinstvenog ekonomskog prostora, zbog čega se "guši" suprotstavljanje nacionalnih vlada, koje ponekad vode politiku drugačiju od briselske. Zato Evropa želi da kontroliše tokove energenata, kako bi kontrolisala i ekonomiju.
- Srbija je sada faktički talac ove složene političke situacije. Ali što se tiče isporuka gasa, njoj ne preti nikakav problem. U skorije vreme, kao ni ostatak Evrope, Srbija neće imati problema sa isporukama gasa. Ipak, dovode se u pitanje isporuke preko Ukrajine, najpre jer je to tehnički nesigurno, a ne iz političkih razloga. Da li će uopšteno doći do prekida isporuka ruskog gasa preko Ukrajine? Ne, bar do 2020. godine, a do tada će se već svakako realizovati neki drugi projekti izgradnje novih maršruta, kako bi se osigurale isporuke, pa u tom smislu i u Srbiju“, kaže Frolov.