Nećemo proći kao Grčka
Ministar finansija Diana Dragutinović izjavila je da iskustvo Grčke o nužnosti umerenijeg zaduživanja može biti dragoceno za Srbiju ali da je naša država sama sebi postavila granicu kada je zaduživanje u pitanju, do maksimalnih 40 odsto bruto domaćeg proizvoda.
"Loša fiskalna politika, a ne finansijska kriza, Grčku je dovela u sadašnje stanje. Ali, ne treba porediti Grčku, sa javnim dugom od 124 odsto BDP i deficitom od 12,7 odsto, i Srbiju, čiji je javni dug 30 odsto BDP, a deficit četiri odsto", istakla je Dragutinovićeva u intervjuu za "Novosti".
Ona je navela da okvirni limit za zaduživanje od 40 odsto BDP ne uključuje obaveze po osnovu restitucije i da će se javni dug povećati po osnovu restitucije, ali da će period otplate tog duga trajati dugo kako bi se obezbedila održivost javnih finansija.
"Ono što moram reći je da Zakon o restituciji neće ispraviti nepravdu. On će je samo ublažiti. I mislim da bismo se mogli složiti da ispravljanje nepravde prema jednima ne može biti na račun činjenja nepravdi drugima, odnosno budućim generacijama poreskih obveznika. Konačno, ne postoji država koja je svima vratila sve", kazala je Dragutinovićeva.
Nema dobrih puteva ako je poreska stopa mala
|
Uoči posete misije Međunarodnog monetarnog fonda Beogradu, koja stiže u utorak, Dragutinovićeva je kazala da je srpska delegacija spremna za razgovore i demantovala da se ide sporo sa najavljenim reformama koje bi, između ostalog, trebalo da dovedu i do novog modela rasta privrede.
Prema njenim rečima, potrebno je da se prati održivi nivo javnih rashoda i javnog duga, što bi se postiglo Zakonom o fiskalnoj odgovornosti, koji je spreman.
"Prema nacrtu koji sam dostavila MMF-u, postoji fiskalno veće čija je uloga da daje ocenu da li Vlada vodi politiku u skladu sa fiskalnim pravilima. Međutim, postoji još jedna opcija, a to je da se ojača Državna revizorska institucija novim funkcijama. To još nismo prelomili", rekla je Dragutinovićeva.
Ona je naglasila da "suštinske reforme nigde ne mogu da se pripreme preko noći, ali mogu da se brzo sprovedu ako su pripremljene".
"Sa svoje strane, mogu reći da je poreska reforma spremna. Smer promena je prihvatljiv i bio bi podrška toliko potrebnom novom modelu rasta. Pored smera, bitan je i intenzitet promena, a na tome se sada radi", dodala je ona.