''Znamo mi šta treba da se uradi''
Srbija ima plan za ekonomiju koja je ključna u procesu pridruživanja EU i nije u situaciji da joj Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetska banka govore šta bi trebalo da radi, izjavio je danas ministar finansija Lazar Krstić.
"Nivo naših deviznih rezervi je takav da nam u ovom trenutku ne treba više od aranžmana iz predostrožnosti sa MMF. Hoćemo da uđemo u razgovore sa MMF jer bi to pružilo kredibilnost našoj politici. Nismo u situaciji da nam MMF i Svetska banka govore šta treba da radimo, nego dolazimo i kažemo šta nama treba da bismo uspeli da Srbiju postavimo na noge", rekao je Krstić Radioteleviziji Srbije.
Krstić, koji je u Vašingtonu sa guvernerkom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković razgovarao sa predstavnicima Stejt departmenta i Ministarstva finansija SAD, rekao je da su to bili "razgovori na najvišem nivou u poslednjih 10 godina".
"Naš cilj je bio da pokažemo zaokret u našoj politici i da iza toga stojimo jedinstveno. Strukturne reforme su više puta počinjane ali nisu završene i MMF i Svetska banka su nam otvorili vrata da nastavimo putem kojim smo krenuli", rekao je Krstić.
Krstić je istakao da su ekonomske mere Vlade Srbije zapravo fiskalna i ekonomska strategija.
"Imamo plan u ekonomiji koja je ključna za pridruživanje EU. Mere su stimulativne za privlačenje stranog kapitala i investitore, jer su oni ranije bili nesigurni i prvo su pitali da li postoji srednjoročni plan i znamo li šta radimo, a sada imamo jasnu sliku o tome", rekao je Krstić.
Jorgovanka Tabaković rekla je da Vladine mere nisu nimalo lake, nego su zahtevne i dugoročne.
"Kao što je rekla i direktorka MMF Kristin Lagard, srednjoročnost mera je minimum roka na koji moramo da planiramo, a program Vlade to sadrži. Izlazimo sa realnim ciframa, nije nam cilj da nekoga varamo ili zavaravamo o tome šta možemo i treba da uradimo", rekla je guvernerka Narodne banke.