Ruski gas dobar za Britaniju i loš za Balkan
Ministarka energetike Velike Britanije Ember Rad odobrila je nameru kompanije Sentrik da znatno uveća uvoz gasa koji dostavlja ruski Gasprom.
To se dogodilo iako se poslednjih meseci London žestoko zalaže za pojačavanje sankcija protiv Rusije, mada ih već mnogi u Nemačkoj i Francuskoj smatraju besmislenim. "Fajnenšel tajms" ukazuje da je Sentrik postupio u skladu sa svojim interesima, ali da nije jasno da li je britanska vlada u odluku da im dopusti posao uračunala gasnu strategiju Rusije odnosno nameru Kremlja da učvrsti svoj udeo u svetskom tržištu gasa i izgradi gasovode koji će zaobići Ukrajinu i druge zemlje sposobne da ih ometu u tome.
Gasprom odavno namerava da produži Severni tok, kojim snabdeva Nemačku, prema Holandiji i Velikoj Britaniji. Kada se to ostvari, jeftini prirodni gas stići će na glavna evropska tržišta. Svoj udeo Rusija će sačuvati, Ukrajina će se lišiti prihoda od tranzita gasa i biće prinuđena da traži novac za pretplatu na taj energent.
Pročitajte još:
* Forbs: "Turski tok" će naterati EU da računa na Rusiju i Tursku"
Istovremeno, EU i SAD onemogućili su gradnju Južnog toka i protive se Turskom toku.
- Odobrenje ministarke Rad izdato Sentriku približava Kremlj cilju. Trgovina s Rusijom je dobra, jer je uvlači u strukturu svetske ekonomije i time umanjuje rizik otvorenog konflikta. Ali to stvara rizik da postanemo energetski zavisni njih - navodi "Fajnenšel tajms".
List smatra da bi taj posao bio koristan ako bi bio deo opšteg dogovora o regulisanju ukrajinske unutrašnje krize, normalizacije odnosa Kijeva i Moskve i pretvaranja Ukrajine u neutralnu i federalnu državu. Međutim, posao Sentrika i Gasproma jedino podriva politiku sankcija i daje na znanje da Britaniju ne brine opasnost neobuzdane moći Rusije.