Pravi razlog zašto je blokiran Južni tok
Glavni cilj blokiranja projekta "Južni tok" bio je zadržavanje tranzita gasa kroz Ukrajinu, izjavio je čelnik "Gazproma" Aleksej Miler na konferenciji "Evropa i Evroazija: na putu ka novom modelu energetske bezbednosti".
- To što nisu dali da se realizuje projekat 'Južni tok' i pozivaju se na to da 'Gazprom' nije bio spreman da radi po propisima Trećeg energetskog paketa i poštuje evropsko zakonodavstvo - nije istina. U stvarnosti, cilj je bio da se sačuva postojeće stanje - tranzit preko teritorije Ukrajine. Nikakvog drugog cilja blokiranja 'Južnog toka' u stvari, nema - kazao je čelnik ruske energetskog giganta, a prenosi RIA Novosti.
Miler je na konferenciji rekao da je sistem za distribuciju gasa Ukrajine "najslabija karika" koja u sebi nosi "neverovatno visok konfrontacioni potencijal".
- Treba shvatiti da je 90 odsto tranzita ruskog gasa preko teritorije Ukrajine u Evropu bio poklon Sovjetskog Saveza Ukrajini, koji je dobila početkom 1990-ih. Međutim, kada se poklon počinje koristiti kao instrument manipulacije, to ne može dugo da traje - kazao je on.
RIA Novosti je iz Berlina prenela i izjavu ministra energetike Rusije Aleksandra Novaka da će Rusija sa velikom verovatnoćom odustati od tranzita gasa preko Ukrajine posle 2019. godine jer se aktuelni tranzitni ugovor neće produžavati.
- Zato su sada svi napori usmereni na to da se realizuje izgradnja distributivne infrastrukture u Tursku, na granicu Turske i Grčke, i dopremanje potrošačima jugoistočne i centralne Evrope tom maršrutom - kazao je Novak.
Miler je, pak, istakao da će "Gazprom" početi izgradnju "Turskog toka" čim dobije sve neophodne dozvole, kao i da će raditi u okviru Trećeg energetskog paketa prilikom izgradnje infrastrukture.
- Gazprom će raditi strogo po propisima tržišta i Trećeg energetskog paketa - kazao je on, dodajući da će gasovod biti postavljen po principu diversifikacije transportnih maršruta.
Miler je rekao da taj model ne umanjuje tranzitne rizike. Čelnik ruskog energetskog giganta rekao je da će "Gazprom" raditi sa modelima i po pravilima koji postoje i koji će postojati na evropskom tržištu.
Miler je, međutim, upozorio i da bi "najveća greška" bila da "neko misli da će blokiranjem i 'Turskog toka' ostvariti cilj koji je neko postavio". Miler kaže da bi prvo, taj obim gasa otišao jednostavno na druga tržišta, a drugo, "Gazprom" ima konkurentsku prednost u "sposobnosti da drži pauzu".
- Ako treba, mi ćemo držati tu pauzu, ukoliko nas na to primoraju - kazao je on, ističući da je "Gazprom" bio, jeste i biće pouzdan partner evropskih potrošača. Miler je dodao da "pošten i otvoren zajednički rad" vodi do "obnavljanja poverenja, koje je umnogome narušeno fobijama, često u medijima".
Prema njegovim rečima, ruski gas će ostati nezamenjiv element za evropsko gasno tržište, a tendecnija rasta udela jruskog gasa na evropskom tržištu će se zadržati. Prema navodima agencije TAS S, udeo ruskog gasa na tržištu Evrope do 2020. godine mogao bi porasti do 35 u odnosu na sadašnjih 30 odsto.