EPS traži povećanje cene struje za 15 odsto?
Elektroprivreda Srbije je Vladi dostavila predlog da od septembra struja poskupi minimum 15 odsto, saznaje “Blic”.
Premijer Aleksandar Vučić je zatražio dodatnu analizu predloženog poskupljenja struje, a od EPS-a da hitno počne da sređuje stanje u preduzeću.
- Prvo završite proces korporativizacije firme, oslobodite se viškova rukovodilaca i obezbedite da se iz Elektroprivrede ne odlivaju pare, pa onda možemo da razgovaramo o poskupljenju - zatražio je Vučić. Prema računici premijera, posao korporativizacije može biti gotov u narednih mesec dana, objašnjava izvor “Blica” iz Nemanjine.
Ukoliko Vlada prihvati da podrži poskupljenje, to bi, saznajemo, moglo biti između deset i 12 odsto. Viša cena struje, nažalost, očigledno je neminovnost.
- U svim razgovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama poslednjih godina definisano je da cena struje mora postepeno dostići ekonomski nivo. Posledice poplava ne treba dovoditi u vezu sa korekcijom cena struje, jer je to moralo da se desi. Poplave su samo dodatni razlog da se o poskupljenju govori već sada - tvrdi izvor “Blica”.
U Vladi kažu da je cena struje u Srbiji najniža u Evropi i na ivici ekonomske cene. Zelena tarifa koju građani najčešće koriste se, čak, prodaje po ceni ispod one po kojoj se proizvodi.
- Ako bi i povećali cenu električne energije, to je jedna trećina rešavanja problema. Ne želimo da neefikasnost u Elektroprivredi plaćaju građani, komentar je v.d. direktora EPS-a Aleksandra Obradovića na mogućnost poskupljenja struje. On je i sam više puta zahtevao da Vlada podrži korporativizaciju preduzeća.
- U EPS ima 13 privrednih društava u kojem rukovodi 600 direktora najvišeg i srednjeg nivoa upravljanja i oko 50 šefova službi. Jedinstvenim upravljanjem u poslovima finansija, prava, IT, javnih nabavki, ljudskih resursa i odnosa s javnošću godišnje bi se uštedelo 36 miliona evra. Dok se ne desi korporativizacija EPS nije moguće uraditi procenu potrebnog broja zaposlenih na svim, pa i na rukovodećim mestima. Prosečna neto zarada na nivou sadašnjih 650 rukovodilaca iznosi 87.000 dinara - objašnjavao je više puta v.d. direktora EPS Obradović.
Ipak, prvi čovek EPS-a podseća da je šteta od poplava samo u rudarskom sektoru oko 100 miliona evra, a da je EPS, osim direktne štete od poplava, prinuđen i da uvozi struju što predstavlja dodatno opterećenje.
- Odluka o povećanju cene struje zavisiće od sredstava koja budu opredeljena - zaključuje Obradović.
Kako saznajemo, v.d. ministra finansija Dušan Vujović ne protivi se, u načelu, blagom poskupljenju cene električne energije. S druge strane, kako nam je potvrđeno, on insistira da se korporativizacija EPS-a sprovede u što kraćem roku, ali i da se obezbede uštede.
- Samo povećanje cena struje bez profesionalnog i odgovornog menadžmenta nema smisla. Više cene bi ostale bez efekta i bile upotrebljene za povećanje plata koje su i sada previsoke - komentar je ministra Vujovića.