Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
5
Petak 13.06.2014.
13:44
Politika A

EU nema recept za novu krizu

Manjak političke volje za reforme i rastuća društvena asimetrija otežava Evropskoj uniji da se pripremi za nove finansijske potrese.

Da li će evrospki lideri naći način da prebrode krizu koja se najavljuje?
 

Trenutak je da se svet spremi za sledeću krizu – zlokobno je ove sedmice upozorila Svetska banka, snizivši januarsku prognozu globalnog privrednog rasta za ovu godinu sa 3,2 na 2,8 odsto. Sveopšti „bolno spori privredni oporavak” od prethodne globalne finansijske krize – kako ga je ocenila Svetska banka – posebno je uočljiv u Evropskoj uniji, koja beleži kolebljiv iskorak.

Dok glavni privredni konkurenti Evrope ove godine mogu očekivati rast BDP-a – Kina od oko 7,6 odsto, a SAD od oko 2,1 odsto – EU u celini do kraja 2014. godine može da se nada rastu od tek 1,2 odsto, smatra Svetska banka.

Kako se onda najveće objedinjeno tržište može spremiti za sledeću krizu?

Ako je dijagnoza Breton Vuds institucije tačna, onda evropsko rešenje za ovaj preteći scenario otežava dvostruka sistemska manjkavost „dvadesetosmorke”, navodi se u najnovijem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma (SEF) o konkurentnosti EU.

Sa jedne strane, vidan je manjak političke volje značajnog dela država članica EU da se suoče sa duboko ukorenjenim problemima i dogovore zajedničku strategiju, posebno u energetskom sektoru, smatra SEF. Ako Evropa godišnje potroši oko 500 milijardi dolara za uvoz energenata i sirovina i još nema zajedničku strategiju o obezbeđivanju redovnog snabdevanja, ne treba da se čudi ako deo ovdašnjih industrija uskoro izmesti pogone u Ameriku, gde je prosečna cena električne energije upola manja, upozorava SEF.

„Istrajna nevoljnost ili nesposobnost političara da stanovništvu objasne zašto su neophodne i reforme i novi oblici saradnje unutar EU, ali i sa spoljnim svetom, na mnogo načina je izraz neuspeha EU”, smatra Svetski ekonomski forum.

Sa druge strane, objedinjeni recept za privredni oporavak Evrope neizvestan je zbog rastuće društvene asimetrije unutar ove zajednice država, smatra SEF.

Dok Nemačka i Velika Britanija, na primer, beleže postojan privredni rast, jug Evrope daleko zaostaje, mučeći se sa rekordnom nezaposlenošću (posebno mladih) i dugovima. Jaz je posebno upadljiv na planu izuma koji su neophodni za podsticaj novog industrijskog i investicionog ciklusa.

Po tehničkim inovacijama, nordijske zemlje su 16 puta maštovitije od država centralne i istočne Evrope, imaju jaču saradnju između privrede i univerzitetskih centara, razvijeniji odnos prema zaštiti čovekove sredine i daleko zastupljeniju primenu digitalnih tehnologija u industriji. Asimetrija društvenog razvoja unutar Evrope posebno je uočljiva na planu školovanja mladih. U nordijskim članicama EU 80 odsto mladih u periodu od pet godina nakon završenog srednjeg školovanja započinje ciklus višeg obrazovanja, dok u centralnoj i istočnoj Evropi to čini tek oko 65 odsto srednjoškolaca.


Srbija na začelju

Izuzev Islanda, preostale zemlje kandidati za članstvo u Evropskoj uniji (Turska, Crna Gora, Srbija i Makedonija) konkurentne su u proseku kao i države centralne i istočne Evrope – sa jednim izuzetkom, navodi izveštaj Svetskog ekonomskog foruma (SEF). U ovom kvintetu kandidata, Srbija najviše kaska po svim parametrima konkurentnosti, upozorava SEF.

Reforma državnih institucija najpreči je prioritet da bi „najsvežiji EU kandidat” mogao da sustigne privredne takmace, smatra SEF. Iza toga, sveobuhvatne reforme poslovnog ambijenta, svestranije korišćenje digitalnih tehnologija i unapređenje obrazovnog procesa, pomogli bi Srbiji da osnaži svoj privredni nastup. Na putu ka tom cilju prepreka su i „ozbiljne rigidnosti tržišta rada” koje se, po SEF-u, ogledaju u neusklađenosti između produktivnosti i zarada, slabih odnosa zaposlenih i poslodavaca, i visoka nezaposlenost mladih (preko 50 odsto u 2012).

POVEZANE VESTI

Petak 13.06.2014. 14:45
Hvala BOGU došao vam je i taj dan propali ste. Neće moći više Nemačka i Engleska da drže EVROPU U ROPSTVU.
Petak 13.06.2014. 14:20
P R O P A S T e U
Petak 13.06.2014. 15:03
EU nema recept za novu krizu, Ali ubrzo ce ga naci !!!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online