Hrvatska otpisuje dugove, a Srbija?
Hrvatska je odlučila da svojim građanima koji nisu u stanju da plate otpiše dugove. Na dobitku bi uskoro trebalo da budu ne oni koji neće, već oni koji ne mogu da plate poreze, kredite ili dugovanja komunalnim preduzećima. "U Srbiji se zasad samo razmatra hrvatski model otpisa dugova građanima. Prethodno neophodno izraditi socijalne karte", kaže ministarka Mihajlović.
Za razliku od Srbije, Hrvatska je već odlučila da se odrekne milijarde i po kuna i olakša život svojim dužnicima. Spremna je da otpiše dugove 70.000 građana od ukupno 290.000 onih kojima su računi već blokirani. Najavljuje i da će smanjenjem poreza motivisati banke da i one otpišu deo dugova.
"To je jedan od pokušaja, bez ulaženja u detalje, da se ljudima olakša život, naravno imajući na umu da se dugovi moraju vraćati, da ja ni Linić nismo Deda Mraz ili Deda Božićnjak", izjavio je hrvatski premijer Zoran Milanović.
U Elektroprivredi Srbije dobro znaju šta su dužnici - 200.000 građana i 55.000 preduzeće duguje samo za struju. EPS od njih potražuje 72,5 milijarde dinara, 36,5 milijardi duguju potrošači, 36 privreda. Umesto opraštanjem, u EPS-u problem rešavaju reprogramom, a posle i prinudnom naplatom.
Da bi država počela da razmišlja kako da izađe na kraj sa svojim dužnicima, po mišljenju ministarke energetike Zorane Mihajlović, prvo je potrebno da se urade socijalne karte dužnika.
"Mora da postoji jedan jasan pregled, imamo li mi, koji je to procenat ljudi, mora da se uradi socijalna karta da bismo uopšte mogli da pričamo o nekom drugom modelu, a to je otpis dugova", rekla je ministarka.
"Ovde imate preuzeća u restrukturiranju koja duguju stotine miliona dinara, pa nekad čak i evra za recimo struju, gas. Znači da li to znači otpisaćemo stanovništvu, a nećemo privredi? Drugo ne smemo zaboraviti onaj procenat stanovništva koji redovno plaća svoje obaveze", poručila je Mihajlovićeva.