Ulazak Hrvatske u EU, šansa za Srbiju
Posle ulaska Hrvatske u Evropsku uniju (EU) poboljšaće se uslovi za izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Srbije u Hrvatsku, i to bez carina i kvota, dok će se za hrvatske proizvode naplaćivati carina koje se primenjuje za članice EU, izjavila je danas pomoćnica ministra trgovine Srbije Bojana Todorović.
"Drugačiji trgovinski status Hrvatske dodatno će otvoriti vrata Srbiji na zajedničkim, konkurentskim tržištima u regionu poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije na kojima će uvoz robe iz Hrvatske naplaćivati carina, kao za sve članice EU", rekla je ona na skupu u Privrednoj komori Beograda o mogućnostima izvoza srpskog agrara posle ulaska Hrvatske u EU.
Todorović je podsetila da se pristupanjem Hrvatske EU menjaju ekonomski odnosi što znači da će se izmedu Hrvatske i Srbije trgovati u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruzivanju (SSP), umesto u okviru Sporazuma CEFTA, kao do sada.
"Prema SSP, Srbija može potpuno slobodno da izvozi poljoprivredne proizvode na tržište EU, bez carina i kvota (izuzev kvota sa sniženom carinom za vino, šećer, goveđe meso i pastrmke), dok Srbija prema EU zadržava carine na određene poljoprivredne proizvode i posle isteka tranzicionog perioda 2014. godine", kazala je ona.
Todorović je dodala da se do sada između Srbije i Hrvatske u okviru CEFTE obostrano primenjivao bescarinski pristup za oko 68 odsto proizvoda, dok su za ostale proizvode bile utvrđene preferencijalne kvote sa nultom ili preferencijalnom carinom u okviru kvote za osetljive proizvode poput mesa i prerađevina od mesa, mleka i preradevina od mleka, pšenice, kukuruza, šećera, duvana, cigareta.
"Sada će se uslovi izvoza poboljšati za mleko i mlečne proizvode, meso i mesne proizvode", kazala je ona.
Kako je navela, radi se i na prilagođavanju SSP, odnosno pregovara se o zahtevu Hrvatske da u razmeni sa Srbijom zadrži preferencijalni režim za određene prehrambene proizvode koje je imala u regionalnom sporazumu CEFTA, a najveće neslaganje vezano je za status koji Hrvatska traži za duvan i cigarete.
"Adaptacija SSP rađena je i ranije za članice koje su se priključivale EU i nije neuobičajena", objasnila je Todorović i navela da se pregovarački tim trudi da Srbija ne dobije manje povoljnu poziciju za trgovinsku razmenu u odnosu na stanje do sada.