"Neko ko podigne carine 100 odsto ne može u EU"
Hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu Ivan Jakovčić poručio da neko ko želi da uđe u Uniju ne može da uvodi carine od 100 odsto, kao što je to učinila Priština.
- Ako neko želi Berlinski proces i regionalnu saradnju, ako neko želi ući u EU i postati deo jedinstvenog europskog tržišta, tada ne može uvozne carine povećati za 100 posto - poručio je Jakovčić.
On je to rekao u raspravi o napretku zemalja, kandidata za članstvo u EU, u Evropskom parlamentu, a komentarišući carine koje je Priština uvela za robu iz Srbije.
Evropska unija, kaže Jakovčić, treba da bude verodostojna kada je reč o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, jer je, navodi, Priština ispunila preostale uslove za ukidanje viza.
Hrvatski parlamentarac je ocenio da je Srbija učinila značajan napredak na putu ka punopravnom članstvu u EU, da je isto tako ostalo još dosta posla, ali da svi žele da "jednog dana srpske poslanike vide u EP".
- No, domaći zadatak Srbija treba da dovrši - kazao je Jakovčić.
Pročitajte još:
* Bez rešenja kosovskog pitanja, Srbija ne može ka EU
Uz opasku da je kao neko ko je srpskoj manjini u Hrvatskoj pomogao koliko god je to bilo koguće i svuda gde je bila ugrožena, Jakovčić je rekao da ovog puta u EP želi da pordži hrvatsku manjinu u Srbiji i da se založi za puno poštovanje njenih manjinskih prava.
U tom je smislu pomenuo probleme s kojima se hrvatska manjina suočava u Vojvodini, te o "teškoj ostavštini sukoba na Balkanu 90-tih godina".
On je naveo i da ne bi trebalo da bude ulaska u EU "u bloku", odnosno "u paketu".
Hrvatski parlamentarac veruje da će Crna Gora ispuniti preostale zadatke ka članstvu u EU, kao i da će Makedonija biti sposobna da to učini.
Jakovčić je, međutim, istakao da je "lično zabrinut za stanje u Albaniji i za njen evropski put", navodeći kao razlog čienjicu da poslanici opozicije redovno napuštaju sednice parlamenta u toj zemlji, što, kaže, i može da razume, ali dodaje da ne razume što napuštaju sastanak s delegacijom Evropskog parlamenta.
"Ako ti političari žele svoju zemlju uvesti u EU, te ako žele ući u Europski parlament, tada treba da razgovaraju s nama, a ne da napuštaju naše zajedničke sjednice. To je razlog moje zabrinutosti za nivo političke kulture i političke odnose s Albanijom u narednim godinama", zaključio je Jakovčić, navedeno je u saopštenju.