Petak 26. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 10.12.2012.
15:46
Večernje novosti A

Gazdama preskupo otpuštanje

Troškovi otpuštanja radnika u zemljama srednje i istočne Evrope u proseku su duplo niži nego što je to slučaj na Zapadu. Poslodavci najviše otpremnine i ostale dažbine prilikom otpuštanja plaćaju u Belgiji, Švedskoj i Holandiji. Otkazi su skupi i u Italiji i Austriji, a trenutno je poslati radnika na biro najjeftinije u Letoniji, Češkoj i Švajcarskoj, pišu Večernje novosti.

Foto: ilustracija
 

Najnovije istraživanje konsultantske firme “Diloit” i belgijskog advokatskog društva “Laga”, koje je rađeno u 22 evropske zemlje, pokazuje da u celoj Evropi nije jednostavno otpustiti radnike. Razlozi za to leže u zakonskoj regulativi koja poslodavcima postavlja niz ograničenja i tako proces otpuštanja čini vrlo zahtevnim. Osim toga, sudska praksa je pokazala da otpušteni radnici tužbama vrlo često uspevaju da se vrate na posao.

Administracija uvećava troškove

Postoji samo nekoliko zemalja u Evropi koje priznaju otpremninu zaposlenom i u slučaju kada sam radnik da otkaz. U velikom broju država zapadne Evrope ne postoji ni zakonsko pravo za to. Visoki troškovi otpuštanja zaposlenih u ovim zemljama uglavnom su uzrokovani dugačkim periodom trajanja samog procesa otpuštanja.

S obzirom na ekonomsku situaciju u evrozoni, veliki broj zemalja rešio je da promeni praksu i izmeni propise koji se odnose na otpuštanje radnika. Tako su značajno jednostavnije otpuštanje od ove godine uvele Italija i Španija. Međutim, nove zakonske odredbe na snazi su tek nekoliko meseci, pa je premalo vremena za detaljnije analize o učinku takvih promena. Italija je, na primer, smanjila troškove otpremnina, koje su bile među najvećima u Evropi, dok je Španija omogućila poslodavcima lakše otpuštanje zbog poslovnih razloga koji su proteklih godina vrlo često uslovljeni krizom.

Što se tiče otpremnina, najvelikodušniji poslodavci su u Španiji, Italiji i Švedskoj. Donedavno, svaki otpušteni Španac je imao pravo na otpremninu u iznosu od 12 mesečnih plata, a svakog Italijana očekuje skoro jedna mesečna plata za svaku godinu rada. U Švedskoj, zaposleni nema zakonsko pravo za otpremninu, međutim, otpremnina u iznosu 6-15 mesečnih zarada je obično napisana u ugovorima.

Kada je reč o istočnoj i centralnoj Evropi, iznos otpremnine najčešće zavisi od godina staža, i kreće se između jedne i tri mesečne zarade. Nešto bolje prolaze otpušteni radnici u Letoniji, jer oni mogu da dobiju i do četiri mesečne zarade u zavisnosti od radnih godina. Mađari smogu da dostignu i do šest mesečnih zarada, ako im radni odnos traje duže od 20 godina.

POVEZANE VESTI

Utorak 11.12.2012. 10:53
bice ogromnih socijalnih revolucija...to je svakom jasno....coveku nesnosno da drzi radnika...jos gore da otpusti....i tako ce mo polako da ubijemo SVE.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online