Rđav kredit od Svetske banke
Svetska banka obezbediće Srbiji 400 miliona dolara kao podršku budžetu u narednoj godini, ali uslov je brzo postizanje dogovora sa Međunarodnim monetarnim fondom. Svetska banka je za ovu godinu prognozirala pad bruto domaćeg proizvoda od 1,5 odsto, po čemu je Srbija u najgoroj situaciji u regionu. Zbog siromaštva Srbija će morati da pregovara sa MMF-om i vlast će načiniti par koraka da dođe do sporazuma, kaže u razgovoru za "Vesti" Ljubomir Madžar, ekonomista.
Očekujete brzo postizanje dogovora sa MMF-om?
- Premijer Ivica Dačić je na početku mandata izjavio da nam Fond nije potreban, ali je shvatio da nam nema druge. Bez dogovora sa MMF-om nema ni kredita što znači nema ni podrške budžetu.
Novac Svetske banke namenjen je za budžet. Koliko je to loše?
- To je najgori način da se zajme pare. Tačno je da je budžet u besparici, ali zajmiti pare za potrošnju je rđav posao. Međutim, kod nas je voda došla do grla i vlast se nada da će premostiti tu nevolju zadužujući se. To je rešenje samo na kratak rok.
Dva uslova MMFMMF ima dva opšta uslova, a to su smanjenje deficita u budžetu i ograničenje daljeg rasta javnog duga? |
Kako ocenjujete dosadašnji rad Vlade?
- Ima dosta toga što može da se zameri Vladi. Krenula je sa subvencijama, a za to nema novca. S druge strane, ide se na povećanje poreza, što je opet loše. Vlada niti može, niti sme da dozvoli da ne isplati penzije i plate u javnom sektoru. U sadašnjoj situaciji bilo ko da je u koži sadašnje vlasti morao bi da povlači iste poteze. Vlast se još na početku svog mandata angažovala na raznim stranama sveta, tražeći nove kredite da bi novim dugom otplatila prispele rate starih dugova i druge obaveze.
Postoji li opasnost od eksplozije cena?
- Ne postoji neka veća opasnost od eksplozije cena i ne verujem da mogu da se ponove hiperinflaciona iskustva od pre 10, 15 godina. Međutim, i umerena inflacija je velika opasnost. Dovoljno je da pređe 10 odsto pa da se pojave problemi, a najviše će biti pogođeni oni koji su najbrojniji, oni najsiromašniji i koji su blizu granice siromaštva.
Da li je dobra sve veća orijentisanost Srbije ka Rusiji?
- Razumna je sve veća orijentisanost Srbije ka Rusiji i Istoku, zbog povećanja ekonomske saradnje sa tim zemljama, ali to ne znači da nas Zapad ne interesuje. Ne valja da sva jaja držimo u istoj korpi. Interesuje nas i Zapad i Istok i treba da idemo tamo gde možemo da ostvarimo naše interese.
Dinar precenjenKako ocenjujete kretanje naše nacionalne valute? |