180.000 "belih medveda" u javnim preduzećima!
Plaćeno odsustvo od tri dana za rođenje unučeta, 45 odsto na platu za prekovremeni rad, a ako zatreba tu je i solidarna pomoć, jubilarne nagrade i, kao šlag na tortu, regres za godišnji odmor! Ne, ovo nije nedostižno za sve zaposlene u javnim preduzećima, ali jeste za sve one koji rade u privatnim firmama, pa i onim najboljim, piše Kurir.
Prosečan srpski radnik radi po 10 sati, šest dana u nedelji i za to ne dobija nikakvu nadoknadu. Srećan je ukoliko zadrži posao.
S druge strane, privlačnost javnih preduzeća ogleda se, pre svega, u redovnoj plati i maloj verovatnoći da zaposleni dobije otkaz, ali, kako je pokazala Kurirova analiza kolektivnih ugovora osam najvećih JP, ima tu i drugih stvari.
Mića Mićić, vlasnik firme "Jedinstvo" iz Užica, kaže za Kurir da nije u redu da radnici u JP imaju ovakve privilegije i da je to nepravda prema njihovim kolegama u privatnim firmama. On ističe da pokušava da svojim radnicima obezbedi što bolje uslove, ali dodaje da je nešto od onog što imaju radnici u JP nemoguće ostvariti u teškim ekonomskim uslovima.
Kako država pomaže JP:- novac za plate |
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca nije hteo ništa da komentariše, samo je naveo da je od 2000. produktivnost u javnom sektoru smanjena 46 odsto, a u privatnom sektoru povećana 148 odsto.
U Fiskalnom savetu kažu da bi unapređenje upravljanja JP dovelo do gubitka ličnih i partijskih renti, smanjivanja neregularnog zapošljavanja, partijskog i rođačkog. Da bi se unapredilo upravljanje, neophodno je onemogućiti te nelegitimne interese. Osam najvećih JP posebno su značajna za konkurentnost cele srpske privrede jer pružaju ključne inpute za sve ostale firme.
Privilegije u JP *
- plaćena odsustva tri dana za unuče, privatne poslove 10 dana za sindikalna takmičenja
* PTT, EPS, EMS, Telekom, Srbijagas, Putevi Srbije, Železnice Srbije |