Ekonomska kriza do 2020. godine?!
Parlament u Berlinu je velikom većinom odobrio evropski paket pomoći od 100 milijardi evra za posustale španske banke, ali ni ovaj korak, ako je suditi prema predviđanjima britanskog premijera Dejvida Kamerona, ne pomaže da se mukama Starog kontinenta i Amerike sagleda kraj, prenose beogradski mediji.
On nagoveštava da će program štednje, u početku planiran za pet godina, po svemu sudeći da se protegne na celu deceniju - najmanje do 2020. navode "Novosti".
"Ne samo u Evropi, već i u Americi moraćemo da se nosimo sa deficitima, da budu održivi. Ne vidim da će pritisak uskoro da popusti, a teške odluke o troškovima da nestanu", rekao je Kameron za britanski dnevnik ”Dejli telegraf”.
Svojevrsna potvrda ovih reči stiže iz Nemačke, čiji parlamentarci su prekinuli letnji odmor da bi glasali o pozajmici za spas Španije. Uoči desetog nemačkog izjašnjavanja o krizi evrozone, nemačka kancelarka Angela Merkel je ponovila da finansijska pomoć ne stiže bez uslova:
"Ko god da prima pomoć i gde god da su preuzete obaveze, kontrola mora da postoji", istakla je Merkelova.
Evro je u međuvremenu pao na najniži nivo u odnosu na dolar tokom poslednje dve nedelje. Dejvid Kameron kaže da Britanija ima ”dobar recept za uspeh”, Angela Merkel tvrdi da je Evropa na ”pravom putu” da stavi tačku na krizu, ali evropski lideri zasada pokazuju da nemaju ni snage, ni sloge, da optimizam pretoče u rešenja za finansijske nedaće.