Narod sve siromašniji, bogati još bogatiji!
Dok se broj siromašnih građana Srbije iz godine u godinu povećava, domaći bogataši se za to vreme sve više bogate. Tako su prvih 10 srpskih milionera lane zaradili čak 231 milion dinara više u odnosu na milionere iz prethodne godine.
Prema podacima Poreske uprave, ukupan prihod prvih 10 poreskih obaveznika koji su prijavili najveće dohotke u Srbiji za 2011. godinu iznosi 1,079 milijardi dinara, dok je najbogatija desetorka u 2010. ukupno zaradila 847,7 miliona dinara.
Rekorder s prijavljenom prošlogodišnjom zaradom od 185.336.103 dinara je diplomirani ekonomista s beogradske opštine Savski venac. On je titulu najbogatijeg preuzeo od kolege profesora ekonomskih nauka iz Novog Sada, koji je u 2010. godini zaradio 166.646.476 dinara. Među prošlogodišnjim top milionerima, koji su poreznicima prijavili zanimanja jesu i još jedan ekonomista, lekar, inženjer i predsednik izvršnog odbora. Svi su zaradili više novca u odnosu na svoje prethodnike na listi najbogatijih u 2010. godini, među kojima su se, pored profesora ekonomskih nauka, našla dva privatna preduzetnika, pravnik, predsednik izvršnog odbora banke, menadžer i bankar.
S druge strane, broj siromašnih građana Srbije je premašio 700.000, a prema podacima UN, u poslednjih pet godina taj broj se povećava za 100.000 ljudi godišnje. Samo tokom prošle godine je, po podacima Ministarstva rada i socijalne politike, svakog meseca bilo oko 1.300 novih korisnika socijalne pomoći, dok je svaki deseti građanin u Srbiji živeo s manje od 8.544 dinara mesečno. Stopa nezaposlenih je, takođe, porasla na 23,7 odsto krajem 2011. godine.
To što je običan narod sve siromašniji, a bogataši još bogatiji posledica je neoliberalnog koncepta u vođenju države i raspodele bogotstva koji je Srbija nekritički prihvatila, smatra ekonomski analitičar Dragovan Milićević.
- To je svetski trend gde jedna strana ima povlašćeni položaj u raspodeli nacionalnog bogatstva, pa se tako u vreme krize bogati bogate, dok najveći broj ljudiimaprobleme da sačuva dohodak. Treba pogledati strukturu dohotka tih naših milionera, pa videti preko čijih leđa su se to obogatili. Ako su od "rada", onda je to zbog privilegovanog položaja u poslovanju na tržištu - ocenio je Milićević za "Alo!".