Evro “smrdeo“ još od početka
U danu kada su akcije skočile u očekivanju Samita EU i sastanka kancelarke Angele Merkel i predsednika Nikole Sarkozija, tvorac evra Žak Delor okomio se na svoje čedo, rekavši da su "Britanci bili u pravu".
Akcije na evropskim berzama porasle su zahvaljujući optimizmu da bi na Samitu Evropske unije (EU) sledeće sedmice mogao da bude učinjen korak bliže ka rešenju za dužničku krizu u evrozoni, kao i neočekivanom padu stope nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama u novembru na 8,6 odsto.
Ali to nije zaustavilo predviđanja da će jedinstvena evropska valuta uskoro propasti, a u hajku na ubogi evro uključio se - verovali ili ne - i njegov glavni arhitekta Žak Delor! On je za britanski "Dejli telegraf" rekao da su velike sile dozvolile same sebi da ne koordiniraju ekonomsku politiku, što je omogućilo nekim članicama evrozone da upadnu u začarani krug dugova.
Svi su bili slepi
Delor je, inače, bivši čelnik Evropske komisije - na tom je mestu proveo čak deceniju, od 1985. do 1995. - i odigrao je ključnu rolu u procesu lansiranja evra. A njegovi komentari nisu mogli da dođu u gorem trenutku po posrnulu valutu, jer sumnje da je postojeći sistem održiv nastavljaju da rastu.
U intervjuu "Telegrafu" Delro je, doduše pomalo se pravdajući, rekao da dužnička kriza nije proizašla iz same ideje o jedinstvenoj valuti, već iz "greške u sprovođenju" od strane političkih elita koje su nadgledale njegovo uvođenje. On tvrdi da su političari namerno žmurili na fundamentalne slabosti i neizbalansiranost ekonomija država članica.
- Ministri finansija nisu želeli da vide ništa s čim bi morali da se suoče - govori danas ovaj 86-godišnji Francuz.
On insistira da sve evropske zemlje moraju da snose barem deo krivice za dužničku krizu koja je dovela zajedničku valutu na rub propasti.
- Svako treba dobro da pogleda sebe i da se zamisli. A oni koji su govorili da moneta ne može da funkcioniše bez države, kao što su to bili Britanci... Pa, imali su dobre argumente - kaže on. - Reakcija trenutne generacije lidera Evropske unije je preslaba i prekasna. To je kombinacija zatucanosti nemačke ideje o monetarnoj kontroli i odsustva jasne vizije u svim drugim državama.
U petak je nemačka kancelarka Angela Merkel kazala da Evropa radi na osnivanju nove "fiskalne unije", koja bi mogla da disciplinuje članove u problemima. Predsednik Francuske Nikola Sarkozi složio se s njom da su potrebne velike promene u Evropskoj uniji, a njih dvoje - jedini spasioci i branitelji evra, čini se ovih dana - srešće se u ponedeljak kako bi pred veliki Samit EU, u četiri oka nacrtali taj plan.