Srbija četvrti izvoznik četki i metli na svetu
U Srbiji se stalno pominju četke i metle kao poziv na veliko "spremanje i čišćenje" zemlje od zlih političara, korumpiranih ministara, loših sudija... Malo ko, međutim, zna da je naša zemlja četvrti izvoznik četaka i metli na svetu, posle Kine, Šri Lanke i Meksika.
E, da li je to znao Nikola Šećeroski, nekadašnji predsednički kandidat, koji je u kampanji 1990. brzo postao ljubimac nacije? Na njegov račun godinama kasnije pravljene su razne pošalice, pre svega zbog stalnog pominjanja "četki i metli". Nesuđeni predsednik preminuo je 2008. u 74. godini, a njegova ekonomska teorija na kraju je ipak "pobedila".
Anegdota iz vojske
Svake godine izvoz četaka i metli iz Srbije raste, i prošle godine dostigao je šest miliona evra, odnosno 1.507 evra po toni. Najviše ih izvozimo u Italiju, Nemačku, Švajcarsku i Francusku, a prave se isključivo od domaćih materijala.
Najveći svetski izvoznici1. Kina |
Ekonomista Miroslav Zdravković kaže da kad god se pomenu "četke i metle", građani Srbije pomisle na Nikolu Šećeroskog iz Malog Mokrog Luga.
- Kada su održani prvi višestranački izbori u Srbiji, bio sam u vojsci u Splitu. Predsedničkih izbora se ne sećam ni po čemu osim po Šećeroskom, koji je govorio o izvozu četaka i metli kao razvojnoj šansi. Taj detalj mi se urezao u pamćenje, pa sam posle fakulteta, kada sam počeo da se bavim analizom spoljne trgovine, izračunao da mi imamo stabilan rast izvoza četaka i metli svake godine. Em je dodata vrednost gotovo jednaka izvoznoj ceni, em se radi o neiskorišćenim resursima, kao što je granje, koje bi istrulilo - rekao je za "Pres" Zdravković.
On je četke i metle iskoristio i kao uvod da ispriča anegdotu iz vojske.
- Ja sam šest meseci kao dobrovoljac čistio vojna kupatila, čak sam imao i nadimak Džoger jer sam žustru diskusiju o tome da li da se od zajedničkog novca kupi TV ili video-rikorder prekinuo i obesmislio pitanjem da mi se kupe dva džogera. Ali, vajde od čišćenja nema: čim očistiš jednu prljavštinu, stvori se druga. Zato je potreba za četkama i metlama trajna i rastuća - ilustruje Zdravković.
Gde najviše izvozimo?1. Italija |
Jedan od vodećih izvoznika metli u Srbiji je "Aleksi kompani" iz Selenče. Tamo je prošle godine proizvedeno 500.000 komada. Direktor Štefan Aleksi kaže da ne zna da je Srbija četvrti svetski izvoznik ovih proizvoda.
- Znao sam samo da smo u vrhu lestvice. Proizvod je potpuno domaći i prave ga ljudi iz Srbije. U drugim zemljama firme koje izvoze metle dobijaju dosta podsticaja od države, a mi to nemamo. Verujem da bismo uz takvu pomoć mogli još više da proizvodimo - kaže Aleksi.
Traže veću podršku
Ova firma izrađuje sve vrste metli i držalja, a veći deo proizvodnje plasira u Italiju, Švajcarsku, Austriju, Francusku i Nemačku.
- U ovom poslu nema velike zarade kao u nekim drugim granama. Zato i apelujemo da se ova vrsta biznisa podrži - kaže on.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da nam je svaki evro koji imamo od izvoza dobrodošao.
- U ovoj priči je dobro što su i metle i četke potpuno domaći proizvodi, koji se uglavnom proizvode u manje uređenim sredinama, što nije slučaj za mnoge druge artikle - ocenjuje Savić.
Vrednost izvoza četki i metli iz Srbije
2005. 3.761.000 € |