Grčka se vraća na drahmu?
Države evrozone spremne su da dozvole Grčkoj da napusti zajedničku valutu i vrati se na drahmu, ukoliko njeni građani na referendumu odbace paket pomoći Evropske unije, izjavio je danas u Kanu francuski ministar za evropske poslove Žan Leoneti.
Francuski predsednik Nikolas Sarkozi i nemačka kancelarka Angela Merkel saopštili su sinoć premijeru Grčke Jorgosu Papandreuu da Atini neće biti isplaćena nova tranša pomoći dok ne budu poznati rezultati najavljenog referenduma.
"I evro i Evropa mogu da prežive u bez države koja čini samo dva odsto bruto domaćeg proizvoda u okviru evrozone", rekao je francuski državnik Žan Leoneti.
Prema njegovim rečima, ako na referendumu bude odbačen plan EU za spas Grčke,
Papandreu daje ostavku?
Grčki premijer Jorgos Papandreu će kako se očekuje vrlo brzo ponuditi svoju ostavku, prenosi Bi-bi-si, pozivajući se na izvore u Atini. Papandreu će se sastati sa grčkim predsednikom Karolosom Papuljasom odmah posle današnjeg hitno sazvanog kriznog sastanka njegovog |
država će otići u bankrot i napustiće evrozonu, ali to će biti odluka grčkog naroda, a ne Evrope.
"U ovom trenutku, mi možemo da rešimo problem Grčke, ali u isto vreme možemo da nastavimo i bez nje. Možemo da im pomognemo, da ih spasimo, ali samo ako oni to žele. Kada ste mnogo bolesni, ne treba da odbijete lek samo zbog toga što je gorak", rekao je Leoneti.
Odlazak Grčke iz evrozone "bio bi moralni udarac i udarac moralu", ali ekonomski posmatrano, to je moguće, zaključio je francuski ministar.
Premijer Grčke Jorgos Papandreu je najavio da će plebiscitarno izjašnjavanje građana o daljoj sudbini Grčke u evrozoni biti održano najverovatnije 4. decembra.
I Nemci bi trebalo da održe referendum
Generalni sekretar Hrišćansko-socijalne unije Aleksandar Dobrint izjavio je danas da bi i Nemačka trebalo da organizuje referendum na kome bi se građani izjasnili da li zemlja treba da ostane u evrozoni.
"Nije moguće prihvatiti činjenicu da Grci ne žele da se ponašaju ekonomično, pa da umesto grčkih, moraju da ekonomišu nemački poreski obveznici", rekao je Dobrint, glavni politički saveznik kancelarke Angele Merkel za Bild.
Prema njegovim rečima, Nemci moraju da izvuku pouku iz onoga što se dešava u Grčkoj.
"U budućnosti ćemo morati na referendumima da donesemo suštinske odluke o budućnosti Evrope", rekao je Dobrint, prenosi DPA.
Ideju o održavanju referenduma u Nemačkoj danas je podržao i visoki funkcioner Merkelove Hrišćansko-demokratske unije Tomas Silberhorm, piše Bild.