Stručnjaci: Napuštanje Evrozone jedini spas za Grčku
Ekonomski stručnjaci i neki evropski političari smatraju da će Grčka, ipak, morati da napusti evrozonu, bez obzira na najnoviji sporazum sa evrogrupom.
MMF je ranije objavio studiju u kojoj dug Grčke ocenjuje kao "krajnje neodrživ" i navodi da je odlazak iz evrozone jedini način da se zemlja spasi.
Pročitajte još:
* "Izlazak Atine iz Evrozone = katastrofa za Evropu!"
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble i dalje poručuje da oproštaj duga nije moguć sve dok je Grčka član evrozone. On je za Nemački radio naveo da "nije jasno kako bi grčka privreda i banke mogle da se finansijski oporave ukoliko zemlja ostane u evrozoni" te da je "privremeni izlazak" iz evrozone bolja opcija za Grčku.
Grčki dug je toliko visok da je potpuno neodrživ, a zemlja nema svog novca za njegovu isplatu. Treba im novi novac, koji će posuditi od onih kojima duguju. Zauzvrat, svojim kreditorima moraju da ponude državnu imovinu, restruktuišu tržište i počnu iznova, kako bi se zemlja konačno počela oporavljati.
Međutim, sve dok je Grčka član evrozone, kreditori nemaju interesa za stimulaciju njene ekonomije, jer bi to moglo da znači preveliku inflaciju u zemljama poput Nemačke.
Moguć nasilan povratak drahme
MMF smatra da će grčki dug u sledeće dve godine činiti dvesta odsto BDP-a.
Jedan broj ekonomista veruje da je moguć i nasilan povratak drahme. Grčke banke su pre referenduma ostale sa malim zalihama gotovine. Navodno se radilo o 500 miliona evra, koji nisu dovoljne da bi zemlja funkcionisala.
Za rekapitalizaciju bankarskoga sistema Grcima će trebati mnogo novca, a neće moći da dobiju pedeset milijardi evra, koliko im sada treba.