Za Srbe i hrana postaje luksuz
Inflacija u Srbiji najveća je na Balkanu, a posledica njenog rasta, priznao je to i Dejan Šoškić, guverner Narodne banke, jeste vrtoglav rast cena hrane. Guverner je takođe priznao da u Srbiji ne postoji zdrave konkurencije na tržištu proizvodnje, otkupa i prometa poljoprivrednih proizvoda.
Stalna poskupljenja osnovnih životnih namirnica dovela su mnoge građane do prosjačkog štapa, a da je siromašnih sve više ukazuje i ministar Rasim Ljajić.
- Od 9,9 odsto povećanja inflacije za godinu dana 90 odsto se odnosi na rast cena hrane - rekao je Šokić.
Prema njegovim rečima, to je jednim delom posledica rasta cena hrane na svetskom tržištu, ali je impuls cenama na tržištu u Srbiji dalo to što ne postoji zdrava konkurencija u pojedinim delovima tržišta proizvodnje, otkupa i prometa poljoprivrednih proizvoda, a krive su i neadekvatne mere zaštite domaćeg tržišta, subvencije i intervencije iz Robnih rezervi.
Profesor Slobodan Komazec u izjavi za "Vesti" kaže da da je zbog zapostavljanja poljoprivredne proizvodnje hrana u Srbija veoma skupa.
Sreća za Telekom
|
- Cene hrane guraju inflaciju, ali i poskupljenja energenata, naročito struje. Takođe, proizvodnja stagnira ili opada, a troškovi poslovanja rastu - kaže Komazec.
Iako Šoškić kaže da se Vlada obavezala da će ove godine kontrolisane cene (cene gasa, struje) maksimalno da rastu devet odsto, to će u stvarnosti biti teško ostvarivo.
Jer s aprilskim poskupljenjem struje one su već porasle 8,4 odsto. Dakle, Vlada je , priznaje i guverner, praktično već iskoristila mogućnost podizanja kontrolisanih cena.
Komazec smatra da će cene koje kontroliše Vlada da rastu čak do 15 odsto. Sličnog mišljenja su u i stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda koji su u najnovijem aprilskom izveštaju zaključili da će Srbija ove godine imati najveću inflaciju u regionu zapadnog Balkana.