Slovencima milioni, a dijaspori šipak!
Odluka ministra ekonomije Mlađana Dinkića da se slovenačkoj kompaniji Gorenje isplati 10.000 evra po radnom mestu u novom pogonu u Zaječaru posvađala je koalicione partnere u vladi, ali i otvorila pitanje neravnopravnog tretmana kapitala iz dijaspore.
Tako su dijasporci povratnici iz Pomoravlja ogorčeni odlukom Vlade Srbije na osnovu koje je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić potpisao sa slovenačkim Gorenjem sporazum o subvencionisanju posla u Zaječaru. Oni smatraju da tri miliona evra, koje će vlada dati Gorenju može da se iskoristi na mnogo bolji način.
"Mi nikada nismo dobili subvenciju ni za šta. Lično se ne bih usudio da otvorim bilo koju firmu u Srbiji, jer bi mi za razne dozvole trebalo najmanje pola godine. Čak i kada bih dobio dozvolu, ne bih mogao da isplatim silne dažbine koje bi me čekale nakon otvaranja firme. Što se tiče Slovenaca, mislim da je to predizborna kampanja", govori za "Vesti" Žika Lazarević iz Jasenova kod Despotovca, povratnik iz Davosa u Švajcarskoj.
Slobodan Stojanović, iz Milive kod Despotovca, takođe je povratnik iz Švajcarske i kaže da je svoju firmu za eksport-import ugasio, jer nije mogao da podnese 36 dažbina.
Subvencije i srpskim privrednicima
|
"Dijaspori država nikada nije ponudila nijednu subvenciju. A samo u despotovačkoj opštini ima 7.000 naših zemljaka na privremenom radu u inostranstvu. Znam da su dijasporci uložili pola milijarde evra u razne firme i niko od njih nije dobio nikakvu subvenciju. Kada bi se nekima od njih dalo 10.000 evra i da oni ulože još toliko, seoski turizam bi mogao da cveta u našem kraju. Od toga bismo i mi i država imali koristi. Da ne govorimo o poljoprivredi koja je potpuno zanemarena", kaže Slobodan.
Bosiok Mitrović u Isakova kod Ćuprije vratio se iz Švajcarske i kaže da Srbija nema domaćina i da nikada više ne bi ulagao ni u kakvu firmu u zavičaju.
"Imao sam farmu svinja i krava. Tovio sam po 200 svinja u turnusu i prodavao mleko. Svi su mi ostali dužni, jer bi da muzu gotovo, a da ne plaćaju. Svi lažu i kradu, a država ne samo što neće da pomogne, već dozvoljava svakome da otkupljuje. Prošle godine smo prodali 7 vagona žita i još nismo dobili pare. Taj novac koji Dinkić daje Slovencima bolje da je uložen u formiranje zadruga, jer kada su one postojale moglo je da se zaradi od poštenog rada", izjavio je za "Vesti" Bosiok. Mitrović.
Ogorčenje u Valjevu
|
Demokrate i socijalisti besni na Dinkića
Lider G 17 plus Mlađan Dinkić je dovođenjem u Zaječar nove fabrike slovenačkog Gorenja za subvenciju od tri miliona evra ponovo političkim makazama iskrojio srpsku ekonomiju. Taj potez učvrstiće položaj gradonačelnika Zaječara Boška Ničića, šefa lokalne stranke koja je u koalaciji sa G17 u tom gradu.
Zavadio se i narod na zapadu i istoku Srbije, pa u Zaječaru slave, a negoduju u Valjevu, gde se već nalaze pogoni Gorenja, a očekivali su da ih Slovenci prošire. Svi, pa i stručna javnost, saglasni su da je reč o isključivo političkoj, a ne privrednoj odluci ministra Dinkića. Međutim, začuđuju da je Ministarstvo finansija koje drži Demokratska stranka oštro protestovalo, ali je odluka o izgradnji fabrike u Zaječaru ekspresno prihvaćena na telefonskoj konferenciji Vlade Srbije, samo nekoliko sati nakon redovne sednice četvrtkom.
Fabrike u tri grada
|
Prema saznanjima "Vesti", Dinkić je ozbiljno uskomešao odnose u vladajućoj koaliciji. Najviše je gnevan drugi čovek demokrata Dušan Petrović koji je već sumnjičio Dinkića za politizaciju ekonomije, a Ničića za malverzacije.
Nezadovoljni su i socijalisti koji učestvuju u valjevskoj vlasti, ali svima su im vezane ruke pred Dinkićevim pretnjama da će rasturiti vladajuću koaliciju ako ga neko spreči.
Državni sekretar Ministarstva finansija Slobodan Ilić smatra da je reč o pogrešnom sprovođenju decentralizacije i otimanju stranih investitora.
"Gorenju se nudi 3.000 evra po novozaposlenom u Valjevu, a 10.900 evra u Zaječaru. Ako već država ne stimuliše nove strane ulagače da dođu u Valjevo, zašto se tom gradu otima postojeći. Valjevo je novcem iz lokalnog budžeta već obezbedilo uslove za novi investicioni ciklus Gorenja. Srbija nije tako bogata da bi trošila pare za ispunjenje obećanja datih Slovencima i gradila potrebnu infrastrukturu i u Zaječaru", kaže Ilić.
I konsultant za inostrana ulaganja Mahmut Bušatlija smatra da je reč o manipulaciji zarad sticanja političkih poena.
"Reč je dnevnoj politici, najgore vrste. Subvencije za Gorenje nemaju veze sa ekonomijom, već su čisto reklamerstvo. Ta kompanija prelazi u Zaječar zbog subvencije, a ako dobijaju ta tri miliona pitam se šta će oni da ulože", kaže Bušatlija.