Krah evra = raspad EU?
Grčka, Irska, Portugal, Španija - da li će evro ostati stabilan ili će Evropska unija izgubiti zajedničku valutu - verovatnoća da svetlost dana ponovo ugledaju marka, franak ili lira je mala, ali stručnjaci su ipak zabrinuti.
Vraćanje nacionalnim valutama bilo bi kobno, pre svega za Nemačku, naveo je magazin "Špigel" u svom onlajn izdanju. Nemačke marke postoje u znatnoj količini i posle devet godina od uvođenja evra i to, kako se procenjuje, 13 milijardi maraka - ispod slamarica, po ćoškovima fijoka ili u starim novčanicima.
Prema ispitivanjima javnog mnjenja, gotovo polovina građana Nemačke priželjkuje povratak marke. Naime, za mnoge Nemce marka je bila simbol ekonomske sigurnosti, solidarnosti i prosperiteta.
Ako bi evro stvarno bio ukinut - šta bi se dogodilo? Prema mišljenju Danijele Švarcer iz Fondacije nauka i politika moguća su dva scenarija. Varijanta prva: Nemačka i druge stabilne zemlje kao što su Austrija ili Holandija uvode ''čvrsti evro''. Tu ideju već su pominjali neki nemački menadžeri, na primer Hans Olaf Henkel.
Prema njegovom mišljenju, trebalo bi obrazovati dva ''evro-bloka'' - severni koji ne zna za inflaciju i koji je navikao na budžetsku disciplinu, i ''južni blok'' koji bi mogao da devalvira svoj evro ako to želi.
Varijanta druga: Nemačka zaista ponovo uvodi marku. U Evropi više nema zajedničke valute i svaka zemlja može ponovo da vodi monetarnu politiku kako joj drago. Ali, da li je to zaista poželjno?
Pripreme za uvođenje nove valute bile bi dugotrajne i skupe. Bilo bi potrebno odštampati ogromne količine novih novčanica i iskovati nove kovanice, zamena bi bila praćena velikim logističkim problemima.
Sve to bio je slučaj i kod uvođenja evra, ali su pripreme trajale tri godine - u slučaju kraha evra na raspolaganju ne bi bilo toliko vremena, istakao je "Špigel", a preneo nemački državni radio "Dojče vele".