Petak 27. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
6
Utorak 29.10.2013.
13:52
deutche welle A

Tajna snage nemačke ekonomije

Najveća privreda u Evropi fascinira ostatak sveta. Nemačka se razvija uprkos ekonomskoj krizi. Nemačka ekonomija uređeno je po principu "socijalne tržišne ekonomije“. To znači da se s jedne strane bazira na tržišnoj konkurenciji, a s druge strane država još uvek ima dovoljno prostora za intervenciju, piše Dojče Vele.

Nemačka na stabilnim nogama, ni kriza joj ništa ne može
 

Nemačkoj privrede u poslednjih 50-tak godina uglavnom ide dobro. Poslednjih godina, dok je ostatak Evrope tresla finansijska i ekonomksa kriza, Nemačka privreda je bila stabilna. Mnogi uspeh Nemačke objašnjavaju kombinacijom socijalnih i tržišnih komponenti.

Koreni tog sistema potiču još iz 19. veka. "Bizmark, takozvani "Gvozdeni kancelar" postavio je osnovu za socijalne zakone, tako što je uspostavio penziono i zdravstveno osiguranje“, kaže Verner Šrajber, nekadašnji ministar za socijalna pitanja nemačke pokrajine Saksonije-Anhalt.

Potražnja za stručnjacima sve veća

Dakle, nemačka privreda svake godine ima priliv kvalifikovanih stručnjaka. Od njih izvlače korist pre svega preduzeća srednje veličine, u kojima radi ispod 500 ljudi. Takve firme čine oko 99 odsto od približno tri miliona preduzeća u Nemačkoj.

To su mahom porodične firme. Klaus-Hajner Rel iz Instituta nemačke privrede smatra da je to razlog, zbog koga je u Nemačkoj industrija jača nego u drugim zemljama: „Ovde porodica poseduje određeno preduzeće, a u Velikoj Britaniji bi ono odavno bilo na tržištu. Možda bi neka velika kompanija otkupila akcije, i pre ili kasnije bi fabrika u Velikoj Britaniji bila zatvorena i proizvodnja prenesena u inostranstvo“, kaže Rel. Većina tih porodica ima dovoljno kapitala u rezervi, i zbog toga ne plasira svoja preduzeća na berzi. "Postave se dugoročni ciljevi. Nema žurbe. Nema prebrze ekspanzije“, objašnjava ovaj stručnjak. Istovremeno, kvalitetni proizvodi nisu dovoljni u borbi protiv preduzeća koje imaju daleko jeftiniju radnu snagu, kao što su ona u Aziji. Nemačke firme nude i čitav niz usluga uz svoje proizvode: “Preduzeće ne prodaje samo mašinu, već je i montira, obučava radnike koji će je upotrebljavati, nudi servis koji radi 24 sata“, kaže Rel.

Tada su izdaci podeljeni, odnosno polovinu je plaćao radnik, a polovinu poslodavac. To je i danas centralni princip današnjih socijalnih propisa, koji je nakon Drugog svetskog rata proširen na porodičnu politiku, socijalnu pomoć i mnoge druge aspekte.

Deo nemačkog sistema je i autonomija plata.

"Drugim rečima, sindikati i poslodavci imaju slobodu da sami određuju plate – bez mešanja države", kaže Šrajber u razgovoru za Dojče vele. Zbog takvog odnosa između sindikata i poslodavaca, radnici u Nemačkoj manje štrajkuju, što je ekonomska prednost.

Broj zaposlenih konstantno raste

I dok u državama oko Nemačke nezaposlenost probija rekorde, u toj zemlji radi 42 miliona ljudi, više nego ikada ranije. Za takav uspeh zaslužna je i Agenda 2010, odnosno reforma tržišta rada pre deset godina.

"Tu je bilo važno uspostavljanje sektora sa niskim platama, smanjivanje propisa i povećanje fleksibilnosti tržišta rada. Sa jedne strane, zbog toga ima više radnih mesta, ali sa druge, mnogi poslovi su slabo plaćeni“, tvrdi Uli Brikner sa Stanford Univerziteta.

Nova vlada će pokušati da otkloni negativne efekte ove reforme.

"U Nemačkoj postoji veliki društveni konsenzus - mi posmatramo društvo kao mehanizam. Naš politički sistem je poput grupe zupčanika u kome različite institucije pokreću jedna drugu, na osnovu pravnog uređenja“. kaže Brikner.

I dok politički zupčanici znaju i da zaškripe, inženjera u Nemačkoj ima dovoljno. Svake godine oko 100.000 inženjera i naučnika iz oblasti prirodnih nauka stignu na tržište rada, a za njihovo školovanje brine se već čuveni "dualni sistem".

U čemu je onda tajna uspeha?

Stalne inovacije takođe garantuju uspeh „nemačkog modela“.

Naime, ta zemlja nema dovoljno prirodnih sirovina, pa je prinuđena da razvija nova rešenja.

"Imamo kompletnu mrežu istraživačkih instituta koji se javno finansiraju, poput Maks-Plankovog i Frauenhoferovog, Oni postoje u celoj zemlji, i sarađuju sa industrijskim preduzećima, pokušavaju da otkriju stvari koje neće odmah doneti zaradu“, kaže Uli Brikner.

I dok istraživači mogu da sanjare o budućnosti, u oblasti infrastrukture važne su samo činjenice. Doduše, Nemačka i tu ima čime da se pohvali. Ima malo zemalja na svetu sa tako izgrađenom energetskom mrežom, telekomunikacijama, drumskim, železničkim i vazdušnim saobraćajem. Iz Berlina se može stići u sve Evropske zemlje za manje od 24 sata.

Naravno, tome doprinosi geografski položaj Nemačke, koja se nalazi u srcu Evrope, i uživa umerenu klimu, podseća Brikner:

"Nemamo preterane toplotne talase, ni uragane, sve je relativno umereno, prohladno, i zbog toga ovde već vekovima vladaju povoljniji uslovi za rast i proizvodnju nego na obodima Evrope. I od toga Nemačka izvlači veliku korist.“

POVEZANE VESTI

Utorak 29.10.2013. 14:50
tajna je u nazi blagu pohranjenom u swis bankama.
Utorak 29.10.2013. 14:14
Tajna je pljačka kroz NATO, da se ne lažemo, jer svi znamo vezu Vašington-Berlin.
Sreda 30.10.2013. 15:43
kako su dosli do imovina - nije tajna ali sta i kako rade sa tim je tajna, koja bi se mogla ovako naslutiti: nemacka ulaze ogromno u nauke i naucnike koji , narocito u ratnoj opremi, inovativnoj razume se, zatim u medicini i masinskoj industriji sve nadmasuje ti naucnici su iz raznih zemalja, samo najbolje kupuju
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online