Dualno obrazovanje u Srbiji: Nemačka uložila 6,4 miliona evra
"Između 2010. i 2017. godine, Nemačka je u projekte reforme srednjeg stručnog obrazovanja širom sveta uložila više od 190 miliona evra. Samo u Srbiji, od 2013. godine do danas, Nemačka je izdvojila 6.4 miliona evra za reformu srednjeg stručnog obrazovanja i uvođenje dualnog obrazovanja", rekao je ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib.
Ambasador Šib je na skupu, povodom pet godina implementacije projekta "Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji" koju sprovodi GIZ, rekao da je dobro obrazovanje najvažniji održivi cilj UN i da je za Nemačku dobro obrazovanje prioritet.
- Važna je tesna saradnja škola i preduzeća na obostranu korist. Mladi ljudi tako imaju bolje izglede da se zaposle - naglasio je ambasador.
Vođa tima GIZ projekta An-Katrin Henšel istakla je da je pre pet godina srednje stručno obrazovanje u Srbiji bilo teorijski usmereno i da je projekat GIZ-a usmeren na uspostavljanje saradnju između preduzeća i škola.
Na početku, kako je rekla, saradnja je bila uspostavljena u osam škola u kojima je bilo upisano 160 učenika u tri profila po dualnom modelu - bravar zavarivač, industrijski mehaničr i električar.
- Danas imamo šest obrazovnih profila po dualnom modelu. Još tri profila su - mehaničar motornih vozila, modni krojač, elektromonter mreža i postrojenja. Imamo 52 škole širom Srbije i oko 2.700 učenika koji su upisani. Šest obrazovnih profila i škole sarađuju sa 200 preduzeća - kaže An Katrin Fenšel.
Pomoćnica ministra prosvete Gabrijela Grujić naglasila je da je Srbija veliku podršku za sprovođenje dualnog obrazovanja dobila od Nemačke, Švajcarske i Austrije i da se danas po dualnom modelu školuje 4.500 učenika u 33 obrazovna profila
GIZ je, kako je rekla, pomogao modernizaciju i izgradnju šest obrazovnih profila koje pohađa 2.700 učenika u 53 stručne škole.
Rukovodilac Centra za edukaciju i dualno obrazovanje PKS Mirjana Kovačević naglasila je da je u dualni model obrazovanja uklljučeno 600 kompanija, ali da je interesoivanje bilo tri puta veće.