Milioni za nerad i uvrede!
Srbija je za političare zemlja dembelija. Dok narod čeka obećanu povišicu plata i penzija, poslanicima je sekira upala u med, jer sa sve manje radnih dana sve više zarađuju. Nardene godine im se smeši neverovatna povišica koja premašuje 300 odsto, pa će umesto osnovne plate od 70.000 dinara primati između 200.000 i 250.000 dinara, (1.700 - 2.100 evra) što je pet prosečnih srpskih plata i više od 10 penzija.
Poslanici će tako građane mesečno koštati pola miliona evra, a godišnje šest miliona.
- Mogu da primaju toliko, ali samo ako i ostali građani dobiju adekvatne povišice - kaže za "Vesti", Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Srbije.
On ističe da radnici s minimalcem od 200 evra ne mogu da pokriju ni osnovnu potrošačku korpu koja iznosi oko 300 evra.
- Možemo da razgovaramo o povišicama za poslanike tek ako srpski minimalac ne bude manji od šire potrošačke korpe koja osim osnovnih životnih namirnica obuhvata i druge potrepštine - kaže Cvetanović.
Nekoliko plata
Poslanici ni do sada nisu bili jeftini, jer su ove godine došli na svega 13 skupštinskih zasedanja i za 67 dana rada svako od njih je inkasirao 7.000 evra. Tako je ove godine na poslaničke plate otišlo oko 1,75 miliona evra. Uz to, svaki peti poslanik, uglavnom vladajuće koalicije, obavlja i neku drugu funkciju ili po nekoliko dodatnih poslova za koje prima nadoknadu u visini prosečne srpske plate od 420 evra. Da li zbog radnih obaveza van parlamenta, tek sala je neretko bila prazna, a kada bi se i okupili u većem broju umesto diskusija su se čule najteže uvrede i optužbe. Pored prepucavanja vlasti i opozicije na ivici fizičkih sukoba, vladajući naprednjaci su rad obesmislili i podnošenjem nekoliko stotina amandmana na zakonske predloge i na taj način sprečili opoziciju da izađe za govornicu. Incidenti su najviše zakonodavno telo u zemlji pretvorili u rijaliti koji su građani mogli uživo da prate na Drugom programu RTS-a.
Odmor duži od raspusta
Mada su se vrlo retko sastajali, poslanici su zvanično počeli godišnji odmor 23. jula. U poslaničke klupe bi trebalo da se vrate početkom redovnog zasedanja, koje počinje prvog dana oktobra.
Osim ovog letnjeg imali su i tromesečni zimski odmor, pa su prolećno zasedanje, koje počinje prvog dana marta, započeli šest dana kasnije.
Poslanik Dveri Ivan Kostić kaže za naš list da ne može da veruje da će poslaničke plate biti utrostručene, jer je to nerealno i u suprotnosti sa stanjem u kojem se narod nalazi.
- Iz ljudskog ugla gledano, ako neko radi za manje od 300 evra, kako da mu poslanik posle takve povišice izađe na oči - pita se Kostić.
On, ipak, smatra da zbog odgovornosti koju nose predsednik države i premijer treba da imaju veće plate od sadašnjih 100.000 dinara (840 evra), što je u rangu primanja menadžera u privatnoj kompaniji.
Dve godine nerada
Sadašnji saziv Narodne skupštine Srbije konstituisan je pre dve godine, u julu 2016. U tom periodu poslanici su radili nešto manje od pola godine, odnosno tek četvrtinu radnog vremena srpskog radnika.
Sednica 50
Radnih dana 177
Zarada 22.000 evra*
Ukupno plate 5,5 miliona evra*
(* Bez poreza i doprinosa)
I radnik mora da živi
Cvetanović kaže da je neophodno da radnička primanja pokriju sve mesečne troškove da ljudi ne bi činili samoubistvo zato što nemaju da plate račun za struju i da mladi ne bi bežali iz Srbije na Zapad.
- Pa da konačno i radnik može porodici da priušti 10 dana na moru i izlete i da ne strahuje i ne zadužuje se u septembru kad mu deca kreću u školu, a žena pravi zimnicu - kaže Ivica Cvetanović.
Omastiće se i ministri
Povišice su, kako su nedavno pisale "Vesti" , proizvod preporuke MMF-a i predlog Fiskalnog saveta Srbije. Plate državnog vrha trebalo bi da se utrostruče, pa bi ministri dobijali blizu 300.000 dinara (oko 2.500 evra) koliko bi trebalo da imaju i premijer i predsednici parlamenta i države.
Državni sekretari u ministarstvima, umesto 70.000, tako bi dobijali do tri puta više (oko 1.780 evra), slično kao generalni sekretar Skupštine Srbije.
Neispunjeno obećanje
Rukvodstvo SNS-a je uoči dolaska na vlast 2012. obećavalo građanima da će preglomazna Skupština Srbije sa 250 poslanika biti smanjena na 150. Kada je Aleksandar Vučić kao premijer 2015. obeležavao godinu dana rada svoje Vlade najavio da će u skupštinskim klupama sedeti svega 125 do 150 poslanika, ali se to još nije dogodilo.
Plate su nam smešne
Poslanik vladajućih naprednjaka Vladimir Đukanović kaže za "Vesti" da će povišice za poslanike ostati samo na medijskoj priči.
- To jeste jedan od pritisaka MMF-a i Fiskalnog saveta, ali ništa od toga. Naša javnost je navikla na samoupravni način razmišljanja i stvorena je demagogija po kojoj "neće korumpiranu državu, a hoće poslanika sa platom od 400 evra - kaže Đukanović.
On navodi da je plata poslanika u Republici Srpskoj 1.500, a u Federaciji BiH 3.000 evra.
- Ti poslanici su nam se smejali kada sam im rekao da imam platu od 720 evra - priča Đukanović.