Zločin ne sme da zastari
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković očekuje da do kraja nedelje parlament usvoji odluku o obrazovanju komisije za istragu posledica NATO bombardovanja 1999. godine po zdravlje ljudi i životnu sredinu, a da sa prvim izveštajem komisija izađe pred javnost 2020. godine.
- Imamo obavezu prema građanima Srbije da im nakon posvećenog rada u ovoj temi saopštimo istinu, jer to je zločin bez presedana kažnjavati ljude i nadolazeće generacije osiromašenim uranijumom - rekla je Gojkovićeva.
Italijani prvi posumnjali
Dr Laketić je već kontaktirao sa italijanskim kolegama, a senator koji je bio anagažovan u radu tamošnje komisije predao mu je izveštaj sa rezultatima do kojih su došli.
- Prema tim podacima oko 4.000 obolelih vojnika od malignih oboljenja, a 300 je izgubilo život jer su boravili na tim područjima, a nisu imali nikakvu zaštitu - istakla je Maja Gojković.
Ona je podvukla da ovo istraživanje nije okrenuto protiv nekog već "ka istini koju dugujemo građanima Srbije."
Najava da će država stati iza komisije, ne samo finansiranjem već i drugim resursima, izazvala je protivljenje među poklonicima NATO, dok se zapadna vojna alijansa početkom meseca oglasila saopštenjem da osiromašeni uranijum ne izaziva rak!
Zvaničnici Srbije otud ističu da formiranje komisije nije upereno protiv NATO, istovremeno potvrđujući dominantno mišljenje da je povećani procenat obolevanja od karcinoma među građanima Srbije upravo posledica zločinačkog bombardovanja 1999. godine.
Učinio je to i predsednik Srbije pre dva dana kada je obilazio Institut za onkologiju i radiologiju u Beogradu. On je rekao da nije sasvim verovao u teorije o kobnim posledicima osiromašenog uranijuma, ali da je u razgovoru sa onkolozima dobio ubedljiva objašnjenja.
- Iako su razlozi multifaktorijalni, svakako jedan od razloga za oboljenja je osiromašeni uranijum. Javlja se kod dece čiji su roditelji oko devedesetog godišta. Da li ćemo uspeti da dokažemo to ili ne, ne znam, jer je dosta završilo u Ibru, Dunavu ili Crnom moru. Svi lekari misle da je to ostavilo značajne posledice. To je zločin bez presedana - podvukao je Aleksandar Vučić.
Država Srbija, čije oružane snage redovno održavaju zajedničke vežbe sa NATO, podseća da su sličnu komisiju već imali i Italijani, jer su primetili rast maligniteta kod svojih vojnika.
Tako je i Maja Gojković istakla da će srpskoj komisiji od velike pomoći biti izveštaj italijanskog parlamenta. Ona je podsetila da je reč o državi, članici NATO čiji su vojnici učestvovali u bombardovanju.
- Posle višegodišnjeg istraživanja, ispitivanja relevantnih činilaca, dokazali su da su italijanski vojnici umirali i obolevali i obolevaju od posledica toga što su boravili na područjima na kojima su korišćeni projektili sa osiromašenim uranijumom, između ostalog i na Kosovu i Metohiji - podsetila je predsednica srpskog parlamenta.
Lokalni lekar umesto profesorke
Mnogi su na čelo komisije već videli načelnicu Odeljenja za neuroonkologiju Kliničkog centra Srbije i redovnog profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu Danicu Grujičić, koja godinama unazad apeluje na buđenje svesti o kobnom uticaju osiromašenog uranijuma na zdravlje čoveka, ali će, po svemu sudeći, njom rukovoditi manje poznati lekar sa članskom kartom Srpske napredne stranke. Reč je o doktoru Darku Laketiću, lekaru iz Prokuplja i predsednika Skupštinskog odbora za zdravlje i porodicu.