"U Srbiji novinari ekonomski ugroženi, sindikati slabi"
Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa na Svetski dan slobode medija ukazala je na težak ekonomski položaj novinara, ističući da je zaposlenima u medijima neophodan granski kolektivni ugovor.
Čabarkapa je naglasila za TV Prva da veliki broj novinara u Srbiji radi bez ugovora, da dobar deo radi za minimalac, da nema sindikalnog organizovanja i da nema novinarske solidarnosti.
Ona u slabosti sindikata vidi jedan od razloga pojave autocenzure, jer zaposleni u medijima strahuju za radna mesta:
- Autocenzura postoji i kod nas i u svetu i u njenoj osnovi je ekonomski momenat. Za to smo krivi mi novinari. Svaka vlast hoće da kontroliše. Problem je što su ovde slabi sindikati - rekla je Čabarkapa.
Državni sekretar ministarstva kulture Aleksandar Gajović rekao je da istraživanja pokazuju da su medijske slobode Zapadnom Balkanu ugrožene, osim u Srbiji.
- U Srbiji slobode izražavanja i sloboda medija nije lošije. Na skali od jedan do deset ocenjujem ga jakom sedmicom - rekao je Gajović.
Upitan može li ministarstvo kulture da reaguje da novinari ne rade bez ugovora on je rekao da su im potrebni konkretni podaci i da je to u nadležnosti Ministarstva rada, ali da mogu da pokrenu unicijativu da se svaki konkretan problem reši.
Gajović je rekao da su dobili sugestiju od Vlade Srbije da o nastavku rada na medijskoj strategiji ne govore do 10. maja, ali nije objasnio šta se tada dešava.
- Medijska strategija se ne vraća na početak i neće krenuti od belog papira - rekao je on.
NUNS i Nezavisnost pozivaju na akciju povodom Dana slobode medija
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su novinare i medije u Srbiji da se na Svetski dan slobode medija, 3. maja, pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine", tako što će u pet do 12 isključiti ton i zamračiti ekrane.
Kako su naveli, cilj akcije je da se javnost i nadležni upozore "na katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji danas".
NUNS i "Nezavisnost" ukazuju, pozivajući se na izveštaje Evropske komisije i Reportera bez granica, na ugroženost sloboda medija i javnog izražavanja, te da je Srbija već dugo bez medijske strategije kojom bi se "trasirao razvoj medija i stvorili uslovi za neometan rad redakcija i novinara".
Navodi se i da predstavnici vlasti na svim nivoima "najčešće zloupotrebljavaju novac namenjen za projektno sufinansiranje medija, čime se većinu, kako kažu nezavisnih, medija ostavili bez prihoda.
NUNS i "Nezavisnost" podsećaju i da su plate novinara u Srbiji na "dnu lestvice među svim profesijama koje traže visok nivo znanja i integriteta, a mlade kolege i koleginice u honoraranom odnosu najčešće rade volonterski ili za svoj rad dobijaju ponižavajuće male naknade, bez ikakvih drugih radnih i socijalnih prava'.
U zajedničkom proglasu zahtevaju od nadležnih organa i da rasvetle slučajeve napada na novinare, kao i ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, kao i da nalogodavce i krivce privedu pravdi.