"Vesti" u Ofenbahu: Srpski štand najposećeniji
Srpski kulturni centar je prošlog vikenda bio sastavni deo Majn-ufer festa, najvećeg internacionalnog susreta kulture i umetnosti u Ofenbahu koji je 31. put održan na levoj obali Majne.
- Naš SKC na festu učestvuje od prvog dana. Imamo u međuvremenu najveći i najposećeniji štand. Često imamo muziku uživo, a neretko se u kolo uhvate i posetioci drugih nacija.
Organizacija je dobra, svi znaju svoje zadatke - kaže Branka Savka Šurkić, predsednica SKC.
Na Majn-ufer festu, koji traje dva dana, učestvuju sve nacije od Grka, Eritrejaca, Portugalaca, Rumuna, Italijana, Turaka, Hrvata, Španaca, Kurda, do kluba Sudetskih Nemaca iz Egerlanda, današnje Češke.
Najglasnija muzika se čuje sa srpskog štanda. Pored štandova se nalazi i bina na kojoj se nacije predstavljaju svojom muzikom i folklornim igrama. Srbiju je SKC predstavio nastupima B folklorne grupe i najmlađom C grupom.
- Moje zaduženje za danas je roštilj. Imamo sve naše specijalitete ćevape, pileće batake, pljeskavice... Imali smo i pečene prasiće, ali je pečenje otišlo za manje od pola sata. To je bila baš velika gužva. Ja sam član SKC odavno, iako sam iz Frankfurta - kaže Dimitrije Tomić, koji je radio zajedno sa Emilom Arovom Mihailovim.
- Ja sam iz Bugarske, ali sam "posrbljen" pre 15 godina. U SKC sam došao zahvaljujući mom dobrom prijatelju Goranu Tomiću i mnogo sam mu zahvalan. Iz Varne sam na Crnom moru, ali volim Srbiju jer je to jedina država na Balkanu koja neguje svoju tradiciju. Možda to nekom ne odgovara, ali meni baš paše - kaže Emil, koji je nekoliko puta sa "svetosavcima" učestvovao u radovima oko hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Frankfurtu.
Babići redovni gosti
Za stolom na štandu SKC srećemo i porodicu Babić iz Ofenbaha:
- Svake godine smo na našem štandu, supruga Gina i Aleksandra, naša najmlađa ćerka. Tu srećemo prijatelje koje poznajemo još iz vremena kada su naša deca igrala u folkloru SKC. Imam samo reči pohvale za ove ljude koji se trude da se pokažemo u najboljem svetlu - kaže Zoran Babić.