Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
8
Ponedeljak 17.10.2016.
03:11
S. Đurić - Vesti A

Kralj je bio osuđen na smrt

Ubistvo vladara Jugoslavije Aleksandra Prvog Karađorđevića u Marselju i dalje je misterija. Odgovor su pokušali da daju mnogi istoričari, ali niko se do sada nije detaljnije bavio neposrednim načinom izvršenja ubistva, odnosno propustima u obezbeđenju kralja Aleksandra Ujedinitelja. Milan Bogojević, bivši pripadnik Kobri, bataljona vojne policije specijalne namene, i nekadašnji telohranitelj porodice Karađorđević u Beogradu u svojoj knjizi "Atentat 1934" godine sagledao je sve aspekte ovog tragičnog događaja.

A. Čukić
Francuzi se oglušili o upozorenja: Milan Bogojević

- Imamo jasniju sliku šta je to krenulo po zlu. Marselj je bio najnebezbedniji grad u koji je mogao da ode kralj. Kada sam malo bolje proučio celi događaj, na osnovu snimaka, podataka iz arhiva, knjiga, pa i novinskih članaka, na mene su najsnažniji utisak ostavili propusti u organizaciji zaštite kralja. Odlučio sam da ih sve pobrojim i zabeležim. Svoja razmišljanja podelio sam sa princom Vladimirom, unukom kralja Aleksandra. On je predložio da povodom 80-godišnjice atentata objavimo brošuru, koja je prerasla u knjigu - objašnjava Bogojević.

Napominje da su jugoslovenske službe bezbednosti imale detaljne informacije o zaveri ustaškog pokreta Ante Pavelića, a sa druge strane, Francuzi su, uprkos upozorenjima, bili nemarni:

- Za visokog gosta izabrali neadekvatno vozilo. Umesto najavljenog zatvorenog automobila, vozio se u onom sa otvorenim krovom, uz objašnjenje da bi bilo dobro da okupljeni narod vidi važnog gosta. Vozač je bio francuski policajac Forsak, neiskusan za tako važan zadatak. Planirano je da sa kraljem u Francusku putuje deset grupa policajaca, što bi koštalo 40.000 dolara. Država je grcala u dugovima, a kralj je odbacio tu ideju, ukazujući na kvalitete francuske policije.

Bogojević ističe da su oko vozila bili francuski konjanici, iako su se u to vreme na takvim zadacima koristili motociklisti. Špalir policajaca duž trase kretanja bio je redak, a građani i novinari su neprekidno prelazili sa jedne na drugu stranu ulice.

- Atentator Vlado Kerin Černozemski iz ekstremističke makedonske organizacije VMRO, koja je sarađivala sa ustašama, iskočio je iz gomile kličući na francuskom: "Živeo kralj!" Kreće ka kraljevom automobilu, noseći u desnoj ruci buket cveća. Niko ga ne zaustavlja. Iznenada ubrzava, skače na papučicu kola i ispaljuje po četiri hica u kralja i četiri u pravcu generala Žorža. Ranjen je i francuski ministar spoljnih poslova Luj Bartu. Kralj je odbio da nosi pancir. Tada je prvi put nosio admiralsku uniformu. U trenutku smrti imao je 49 kilograma i to je jedan od razloga zašto nije nosio pancir. Rekao je da ide kod svojih prijatelja Francuza.

Snimio i dokumentarac

Bez ičije finansijske pomoći Bogojević je snimio i prvi dokumentarni film na ovim prostorima koji se bavi ubistvom, uzrocima i posledicama ovog nemilog događaja.
- U filmu je govorilo oko 20 kompetentnih sagovornika iz različitih oblasti. Prinčevi Đorđe i Vladimir su takođe dali svoj doprinos. Do sada je u Evropi snimljeno nekoliko kratkih dokumentarnih filmova na ovu temu koji imaju niz slučajnih ili namernih grešaka. Moj serijal se sastoji od šest epizoda od 30 minuta.

Dragocene podatke je naš sagovornik pronašao u ispovesti Marije Kvaternik, supruge Eugena - Dide Kvaternika, koju je dala hrvatskim novinarima 1997:

- Ona je tada izjavila da se Dido hvalio da je ubistvo kralja Aleksandra njegovo životno delo. Pronašao sam činjenice da je Ante Pavelić tada bio u Marselju i da je on sve organizovao. Medicinsko obezbeđenje u pratnji ove važne povorke nije postojalo. Ministra Bartua i generala Žorža su odvezli u bolnicu, a kralja Aleksandra u prefekturu (opštinu). Toliko propusta i grešaka na jednom mestu mora da je u prvi mah zbunilo i samog atentatora Černozemskog koji je verovatno mislio da će morati da se pomuči da nađe rupu u obezbeđenju, a uočio je da je čitavo obezbeđenje jedna velika rupa. Kraljeve poslednje reči navodno su bile: "Čuvajte mi Jugoslaviju", kako je kazao ministar Bogoljub Jevtić. Francuzi su u prvom trenutku objavili da su kraljeve poslednje reči bile: "Čuvajte jugoslovensko-francusko prijateljstvo." Kad su shvatili da su preterali, isekli su rečenicu i ostavili samo: "Čuvajte mi Jugoslaviju." Da li bi jedan čovek koji se nalazi u samrtnom hropcu bio u stanju da izgovori takvu rečenicu? Drugi pak tvrde da je mogao da izgovoriti: "Čuvajte..." a da je ministar Jevtić dodao "Jugoslaviju" radi očuvanja zajednice naroda u Kraljevini.

Razgovori sa princom Vladimirom

Bogojević je kao pripadnik Kobri radio na obezbeđenju važnih ličnosti i bivšeg predsednika Srbije, tako da je zanatski, kako kaže, prošao sve o čemu je pisao.
- Stvari se odvijaju sudbinski. Dobio sam poziv od princa Aleksandra i odmah prihvatio jer je bila čast za mene da ga obezbeđujem. Moj pradeda je umro u logoru u Nemačkoj, dok su mu sina, rođenog brata mog dede, ubili partizani jer je bio inženjer i to je nekom smetalo. Bili smo u SPO dok je to imalo smisla. Danas se bavim poslovima obezbeđenja i pišem knjige. Mnogo sam pričao s unukom kralja Aleksandra, princom Vladimirom. Uveče bismo uz kafu i rakiju pričali o porodici Karađorđević i raznim temama.

POVEZANE VESTI

Sreda 19.10.2016. 00:13
Izveštaj francuske državne komisije o atentatu na kralja aleksandra 80 godina pod embargom. Objavljivanje izveštaja verovatno bi moglo i danas da proizvede političku štetu. NI 80 godina posle ubistva kralja Aleksandra Karađorđevića 1934. u Marselju izveštaj francuske državne komisije koja je istraživala ovaj zločin nije dostupan, otkriva prof. dr Predrag Simić. On je više puta tražio ove dokumente na uvid od 2004. do 2009. dok je bio ambasador državne zajednice SCG, a zatim Srbije u Parizu. Politička pozadina ubistva kralja Aleksandra Krađorđevića još uvek je misterija. Jedina preostala šansa da se pronađu nedvosmisleni dokazi je objavljivanje izveštaja državne komisije iz Eks an Provansa. Međutim, svi pokušaji da dobijem ovaj izveštaj bili su uzaludni. Uvek je iznalažen neki izgovor da budem odbijen. Kasnije se to ponovilo i kolegi istoričaru Miletu Bjelajcu. Izveštaj o ubistvu kralja Aleksandra je pod embargom i posle 80 godina. Verovatno zbog toga što bi njegovo objavljivanje i danas moglo da proizvede političku štetu - smatra dr Simić. O atentatu na kralja Aleksandra, površno posmatrano, poznato je sve. On je razaračem „Dubrovnik“ stigao 9. oktobra 1934. u prvu zvaničnu posetu Francuskoj, velikom ratnom savezniku. Monarha su sačekali ministar spoljnih poslova Luj Bartu, ministar ratne mornarice Pjetri i general Žorž iz Ratnog saveta. Maršal jugoslovenskog dvora Aca Dimitrijević bio je užasnut lošim merama obezbeđenja, o kome je brinula samo lokalna policija, iako su i novine „Pari-midi“ i „Pari -Soar“ na dan kraljevog dolaska pisale o us-taškim teroristima i mogućnosti atantata u Marselju.
Sreda 19.10.2016. 00:15
Odred motocikala koji je trebao da prati kola s kraljevskom svitom i domaćinima nije se pojavio. Njihovu ulogu su preuzela dva konjička oficira koja su jahali pored vozila i nekoliko konjanika ispred kolone. Kralj Aleksandar, ministar Bartu i general Žorž su smešteni u polovan otvoreni automobil, vlasništvo marsejske policije. Takav model nije korišćen za prevoz zvaničnika još od atentata na francuskog predsendika Karnoa. Kolona se kretala brzinom pešaka, a razmak između policajaca koji je trebalo da drže masu ljudi na trotoaru bio je 10 metara. Zato je u 4 i 20 na papuču automobila lako skočio atentator i zapucao iz „mauzera“. Po zvaničnoj verziji dva metka pogodila su kralja Aleksandra, jedan Bartua i četiri generala Žorža. Policajci su počeli da pucaju u gomili i ubili su dva posmatrača, a dvojicu ranili. Atentator koga je masa linčovala umro je ne dolazeći svesti. Identifikovan je kao bugarski terorista Vlado Georgijev Černozemski, alijas Veličko Dimitrov Kerin, alijas Vlado Šofer. On je bio terorista VMRO, ali je radio i kao plaćeni ubica, pa su ga angažovale hrvatske us-taše da bude instruktor atentatorske grupe koju je obučavao u Mađarskoj, u logorima Janka Pusta i Nađ Kanjiža.
Sreda 19.10.2016. 00:17
- Posle ubistva kralja Aleksandra samo je Mađarska zbog podrške us-tašama osuđena u Ligi naroda, a ne i Musolinijeva Italija koja ih je takođe podržavala. Verovatno su odnosi s Italijom i razlog zašto Francuska i danas drži izveštaj o atentatu pod embargom. Pariz je između dva rata uvek bio razapet između „svog čeda“ Kraljevine Jugoslavije i Musolinijeve Italije, s kojom je Francuska koketirala računajući da može da je okrene protiv Hitlera - smatra dr Simić. Italija je bila u permanentnom sukobu s Jugoslavijom, smatrajući da joj pripada cela Dalmacija. Musolini je zato pružio utočište Paveliću i njegovim us-tašama. S druge strane, 1934. Musolini je bio u sukobu i s Hitlerom, zbog namere Nemačke da anektira Austriju. Francuska je u tome videla šansu da stvori antinemački savez. Međutim, gubila je podršku kralja Aleksandra koji je počeo da daje izjave da „Jugoslavija nije francuska kolonija“ i da „nijedna odluka u Evropi ne vredi bez Nemačke“.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online