Jakšić: Bilo je mučno gledati da je predsednik Srbije skrajnut
Spoljno-politički komentator Boško Jakšić ocenio je raspored sedenja na obeležavanju 100 godina primirja u Prvom svetskom ratu u Parizu kao nešto "apsolutno neobjašnjivo" i dodaje da se to nadovezuje na slučaj postavljanja zastave Kosova u crkvi Notr Dam.
- Moram da priznam da je bilo više nego mučno gledati da je predsednik Srbije, ovde ne govorim o imenu i prezimenu, zemlje koja je bila veliki saveznik u Prvom svetskom ratu i dala ogroman doprinos pobedi, skrajnut negde, a da je na jednoj od centralnih pozicija, odmah iza Angele Merkel i Vladimira Putina, sedeo Hašim Tači - podseća Jakšić.
Dodaje da su u prvom redu najvažnijih gostiju sedeli i hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović i Bakir Izetbegović kao predsedavajući Predsedništva BiH.
- Ja u takve slučajnosti ne verujem. Za precizan raspored sedenja se uvek unapred dogovori i mislim da je ovo bio šamar Srbiji. Ostaje opor utisak svega onoga što se dogodilo - kaže Jakšić.
Govoreći o susretu Vučića sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, Jakšić smatra da je aposlutni prioritet tog razgovora bilo Kosovo.
- Očigledno je da je Evropskoj uniji stalo da se taj problem što pre reši. Nije slučajno pominjana 2019. godina da bi moglo da dođe do tog famoznog pravno-obavezujućeg sporazuma - ističe on.
Jakšić podseća da su decidne stavove protiv razgraničenja dosad izneli samo Berlin i London, a izlaskom Velike Britanije iz Unije bi Nemačka ostala usamljena u tom stanovištu.
- I EU je najavila fleksibilniji stav, Amerikanci su ga potvrdili, Rusi ponavljaju da nemaju ništa protiv bilo kakvog dogovora ukoliko se postigne... Ako se pojave obrisi konkretnog mogućeg rešenja, Nemačka bi se pridružila drugima i moglo bi da dođe do korigovanja nemačke pozicije - smatra Jakšić.