Kontejneri puni hrane
Uprkos tome što čak četvrtina stanovništva živi u velikoj bedi, a čak 10 odsto žitelja naše zemlje nema ni za osnovne potrebe, oko 250.000 tona hrane nađe se na deponijama u toku jedne godine. Porazna činjenica je da svaki građanin Srbije u proseku baci 35 kilograma hrane godišnje, a vrednost te hrane je oko 160 evra, pokazalo je istraživanje novosadskog Instituta za prehrambene tehnologije!
Jasna Mastilović, naučna savetnica Instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, izjavila je da je utvrđeno da svakog dana bacimo u proseku četvrtinu hleba. Najviše se bacaju voće i povrće, i u tome prednjače proizvođači koji na otpad šalju sve one proizvode koji ne zadovoljavaju potrebe hipermarketa. Bacaju se i mlečni proizvodi i žitarice, a najmanje meso.
Ono što bode oči jeste da Srbija baca hranu i pored toga što nismo bogato društvo, nego spadamo u siromašne zemlje, gde se gotovo polovina plate daje na hranu. U razvijenim zemljama taj postotak isnosi oko 19 odsto.
- Osnovna karakteristika siromašnih zemalja jeste da se veći deo zarade izdvaja na hranu. U ishrani su najviše zastupljeni hleb i nekvalitetne vrste mesa, poput iznutrica, nogica - kaže Milan Prostran, agroekonomista.
U Evropi se godišnje baci oko 22 miliona tona hrane, a prednjače Britanci sa 14,3 tone hrane, slede Nemci sa 10,3, Holanđani sa 9,4 tone, dok najmanje bacaju Maltežani, 25.000 tona godišnje.