Ako ovako nastavimo, ima da nas nema
Ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović izjavila je da će za promenu populacionih parametara biti neophodna saradnja sa drugim resorima, ali i lokalnim samoupravama.
- Ono što ćemo raditi u ovom mandatu biće vidljivi za nekoliko godina. Populacioni parametri se neće brzo menjati - rekla je Đukić Dejanović za RTS i dodala da se mora raditi na poboljšanju kvaliteta života ljudi, ali i analizirati unutrašnje migracije selo - grad, jer sa njima počinje populacioni pad.
Ona je podsetila da u Srbiji svake godine nestane grad od 40.000 stanovnika, da je prosečna starost stanovništva više od 40 godina, te da spadamo u stare nacije.
Stručnjaci su, nastavlja ona, još pedesetih godina ukazali da će demografija u ovom veku biti najveći problem i podsetila da je 2008. godine Srbija usvojila prvu strategiju za podsticaj radjanja.
Ukazuje da za loše parametre nisu ekonomski faktori dominantni, što potvrđuje činjenica da se siromašno stanovništvo lakše odlučuje na rađanjnje trećeg, četvrtog deteta, bez većih podsticaja.
- Sve veći broj obrazovanih žena od 30, 33 godine ne rađaju i ne razmišljaju o rađanju - kaže Dejanović.
Ona dodaje da žena danas doživljava sebe kao jedinu koja razmišlja o rađanju i čak i kada uđe u bračnu ili vanbračnu vezu postoji "visok stepen potrebe za psihološkim konforom, te da nema u sistemu vrednosti svest o tome koliko je roditeljstvo najbolje osećanje".
Đukić Dejanović je podsetila da je premijer u ekspozeu veliku pažnju posvetio problemu demografije, te da se u rešavanje moraju uključiti svi pojedinci i stručnjaci i institucije, koje su se uspavale.
Podseća da je Vladimir Putin problem u Rusiji rešio podsticajem od 10.000 dolara za rađanje svakog drugog deteta, da je Danska uspela da reši agresivnom kampanjom, a da Makedonija i Slovenija, iako imaju dobra dokumenta nemaju bolje rezultate od Srbije.
Godišnje oko 60.000 abortusa
U Srbiji se godišnje obavi oko 60.000 abortusa, a prema nezvaničnim podacima taj broj se kreće čak između 150.000 do 200.000 abortusa. Svake godine u našoj zemlji se registruje 16.000 adolescentskih trudnoća, a više od 90 odsto njih je neplanirano i završi se abortusom. Gotovo 15 odsto žena u Srbiji imalo je barem jedan abortus, a skoro trećina koje se podvrgnu abortusu kasnije nema dece.